Tynki cementowo - wapienne

Tynki cementowo-wapienne są uniwersalne, wytrzymałe i mogą być układane zarówno wewnątrz budynków, jak i na elewacjach (tynki wapienne zewnętrzne). Tynki bazujące na wapnie i cemencie cechują się wysoką odpornością na mikroorganizmy i korozję biologiczną (grzyby, pleśń itp.) i doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Prawidłowo położony tynk maszynowy cementowo-wapienny skutecznie chroni budynek przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, a jego trwałość jest zwykle szacowana na co najmniej kilkadziesiąt lat (nawet do 70–80).


Tynk cementowo-wapienny czy tynk wapienno-cementowy?


To jedno z częstych pytań, jakie pojawiają się przy okazji wykańczania budynków, dlatego wyjaśniamy, czym różnią się od siebie wymienione rodzaje tynków, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji i określenie, który z nich lepiej spełni Twoje oczekiwania.Tynk cementowo-wapienny ma proporcjonalnie większą domieszkę cementu, co w praktyce przekłada się na szybsze wiązanie, większą wytrzymałość i możliwość nakładania cieńszą warstwą. Przeprowadzając tynkowanie cementowo-wapienne, zawsze musisz pamiętać o wcześniejszym nałożeniu obrzutki cementowej, aby zwiększyć przyczepność tynku do podłoża.

Z kolei tynki wapienno-cementowe są nieco słabsze, wymagają więcej czasu na wiązanie i nakładania w grubszych warstwach, ale nie każdy z nich wymaga obrzutki – w wielu przypadkach nie jest ona w ogóle potrzebna. Zanim jednak zaczniesz układać tynk, dokładnie zapoznaj się z informacjami producenta danego tynku co do tej kwestii, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Potrzebujesz tynków gipsowych? Sprawdź nasz asortyment>>


Tynki maszynowe cementowo-wapienne – dlaczego warto?


Ogromna trwałość, jaką cechują się tradycyjne tynki, oznacza w praktyce, że cena za ułożony przez dobrych fachowców tynk cementowo-wapienny zewnętrzny może być dość wysoka, ale w perspektywie długofalowej jest to inwestycja bardzo opłacalna. To jednak nie jedyna zaleta tego typu tynków. Pamiętaj, że elewacja pracuje wraz z całym budynkiem, a tynk cementowo-wapienny staje się elastyczny i sprężysty dzięki zawartości wapna, co sprawia, że nie pęka nawet przy zmiennych temperaturach. Dodatkowo taki tynk przepuszcza parę wodną oraz dwutlenek węgla, a to zapobiega tworzeniu się w tynku lub w murze stref kondensacji pary wodnej i rozwarstwianiu się tynku.

Sprawdź także naszą ofertę silikatowych tynków elewacyjnych.


Tynki cementowo-wapienne – cena


Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje tynk cementowo-wapienny, ponieważ finalny koszt położenia tego rodzaju tynku zależy od wielu czynników. Tynki jednowarstwowe z reguły są tańsze niż tradycyjne trójwarstwowe, ale zawsze najlepiej poradzić się fachowca, jaki dokładnie tynk (wapienny, wapienno-cementowy czy cementowo-wapienny) najlepiej będzie położyć w Twoim budynku. Warto też mieć na uwadze, że obecnie układa się zazwyczaj tynki maszynowe. Cena tego rodzaju usług zależy bezpośrednio od wykonawcy, a koszty materiałów stanowią jedynie jej część.


Tynki cementowo-wapienne w ofercie SiG


Dostępne w naszej bieżącej ofercie tynki wapienne, cementowo-wapienne i wapienno-cementowe to szeroka gama najwyższej klasy produktów pochodzących od najbardziej uznanych i cenionych producentów krajowych i zagranicznych (m.in. Solbet, Kreisel, Bolix, Baumit, Knauf, Dolina Nidy, Atlas, Ceresit, Schomburg, Weber, Caparol czy Prefix). W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu – chętnie udzielimy wszelkich potrzebnych informacji. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem.