Folie budowlane

Folia budowlana wykorzystywana jest między innymi do zabezpieczania przed wodą i parą wodną, a także do pokrywania posadzek, fundamentów, stropów i dachów. Stosuje się ją do ochrony materiałów termoizolacyjnych przed bezpośrednim kontaktem z podłożem. Na rynku znajdziesz zarówno cienkie, jak i grube folie budowlane do specjalnych zastosowań. W SIG mamy folie ochronne i izolacyjne, dzięki którym zapewnisz odpowiednią ochronę podczas pracy oraz zabezpieczysz konstrukcje i materiały budowlane.

Folie ochronne i izolacyjne, czyli dwa rodzaje folii budowlanych

Folia budowlana wykonana jest z tworzywa sztucznego, najczęściej polietylenu (jest to rozciągliwy materiał, tzw. stretch). Może być przeźroczysta (transparentna), ale najczęściej spotkasz ją w nieprzepuszczającym światła kolorze. Ze względu na swoją wszechstronność w budownictwie folie pełnią określone funkcje. Na przykład czarna folia budowlana jest wielozadaniowa i występuje w dużych rozmiarach, przez co często wykorzystuje się ją jako tymczasowe zabezpieczenie połaci dachowej czy też do ochrony cementu składowanego w workach.


Rodzaje folii budowlanych:

  • Folia ochronna budowlana – zabezpiecza przed zabrudzeniami przestrzeń pracy, powierzchnie, narzędzia, przedmioty itd.
  • Folia izolacyjna budowlana – jest elementem izolacji wodochronnej, głównie pod posadzkami, podłogami i wylewkami; może być wykorzystana do czasowego zabezpieczenia izolacji termicznej lub akustycznej przed zawilgoceniem i czynnikami atmosferycznymi.
Jeżeli chodzi o wykorzystywany materiał, możemy wyróżnić folie polietylenowe PE oraz maty remontowo-budowlane, które wykonane są z grubszego materiału, aby lepiej chronić wybrane powierzchnie przed zniszczeniem. Dodajmy, że niektóre folie dzieli się ze względu na funkcje. Możesz spotkać folię izolacyjną bąbelkową (pęcherzykową), która jest zarówno folią budowlaną, jak i folią wielokrotnego użytku, którą chroni się wybrane przedmioty, najczęściej te delikatniejsze, np. na czas transportu.

Folia budowlana – dopasuj grubość do zastosowania


Folia budowlana standardowo dostępna jest w grubościach od 0,15 mm do 0,5 mm. W zależności od zastosowania powinieneś dobrać odpowiednią grubość wybranej folii. Zasada jest prosta: im grubsza folia, tym lepiej chroni. Gruba folia budowlana o grubości 0,5 mm sprawdzi się przy izolacji fundamentów. Natomiast folia posadzkowa to taka o grubości od 0,15 do 0,3 mm – najczęściej jest to folia polietylenowa PE i służy do izolacji wodochronnej.Dostępna jest również folia budowlana 1 mm PVC, która jest mocną i grubą folią w charakterystycznym czarnym kolorze, stosowaną przy fundamentach, tarasach, basenach, korytach ściekowych czy zbiornikach betonowych. Czarna folia, ze względu na swoją elastyczność, wykorzystywana jest również do izolowania gazociągów jako alternatywa dla powłok bitumicznych.

Przy remoncie, pracach wykończeniowych czy na budowie sprawdzą się uniwersalne folie ochronne. Standardowo stosuje się je wszędzie tam, gdzie występuje wysokie pylenie, używa się klejów, farb i zapraw, przez co łatwo o zabrudzenia.

Wybierz trwałe folie budowlane – sprawdzone marki w SIG


Za pomocą folii budowlanej zabezpieczysz przedmioty i powierzchnie podczas pracy, a także wykonasz niezawodne izolacje. Sprzedajemy folie w wygodnych rolkach, o różnych długościach, nawet do 50 000 mm. Dostępne są różne grubości i różne rodzaje folii budowlanych renomowanych i cenionych marek, takich jak Prefix, Secca, Sika, Conkret, w atrakcyjnych cenach – dzięki temu bez problemu wybierzesz odpowiedni produkt do swoich potrzeb. 

Ceny folii budowlanej są jawne i w każdej chwili możesz je sprawdzić w naszym sklepie.Zachęcamy do wyboru gotowych zestawów zabezpieczających, w których znajdują się folie budowlane i odpowiednie taśmy uszczelniające. Dzięki temu zadbasz o właściwe warunki pracy i zapewnisz ochronę przed kurzem i pyłem, które mogą zanieczyścić materiały budowlane i tym samym wpłynąć na efekt pracy.