Szyny montażowe

Szyny montażowe 

System mocowań szynowych to rozwiązanie technologiczne zapewniające stabilne i bezpieczne umocowanie różnego rodzaju obiektów, w tym między innymi instalacji wentylacyjnych. W zależności od potrzeb mogą być one montowane w różny sposób, a wybór szyn montażowych i odpowiednich akcesoriów zależy przede wszystkim od specyfikacji projektowych. 

Po co szyny do montażu wentylacji? 

Szyny montażowe to jeden z podstawowych elementów umożliwiających zawieszenie przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Profile mają jednak uniwersalny charakter, dzięki czemu sprawdzą się także jako: 

 • lekkie konstrukcje, 
 • zawiesia instalacji rurowych wszelkiego typu, 
 • wsporniki, 
 • systemy przeciwpożarowe, 
 • systemy spustowe. 

W celu zapewnienia pełnej wydajności układu montowanego przy użyciu szyn montażowych konieczne jest przestrzeganie właściwych zasad. W zależności od potrzeb można stosować zarówno profile typu C, jak i profile zamknięte, przeznaczone zwłaszcza do instalacji o dużych obciążeniach. 

Funkcjonalna szyna montażowa może stanowić element instalacji montowanej na miejscu inwestycji, jak również część konstrukcji premontowanych. 

Czym powinna charakteryzować się dobra szyna konstrukcyjna? 

Szyny montażowe stosowane w różnego rodzaju konstrukcjach muszą wykazywać nie tylko doskonałą odporność na obciążenia, ale także wytrzymałość na sprężanie i ściskanie. Ważne, by były odporne na korozję i niekorzystne czynniki zewnętrzne, co zapewnia między innymi cynkowanie ogniowe. Oprócz tego powinny cechować się łatwością montażu i nieskomplikowaną prefabrykacją zawieszenia. 

Warto wybierać szyny montażowe, które umożliwiają montaż różnych rozmiarów kanałów wentylacyjnych, a ponadto mają uniwersalny system perforacji. Jest to pomocne zwłaszcza w procesie produkcji różnego rodzaju konsol i wsporników. Przy małych obciążeniach z powodzeniem można stosować uniwersalne systemy szynowe o niewielkich przekrojach.  

Przy większych obciążeniach lub bardziej skomplikowanych instalacjach warto wykorzystać profile zamknięte lub szyny montażowe podwójne, które doskonale sprawdzą się nawet w przypadku bardzo dużych ciężarów. Szyny montażowe powinny umożliwiać łatwe łączenie kolejnych elementów, dając w całości estetyczny i trwały efekt. Dobrze, by można było do ich montażu wykorzystać – w zależności od potrzeb użytkownika – zarówno połączenia gwintowe (do dowolnego skręcania i rozkręcania), jak i połączenia kształtowe, gwarantujące wzmocnienie materiału. 

Szyny montażowe wraz z akcesoriami w hurtowni SIG 

W ofercie naszej hurtowni znajdziesz szeroki zakres szyn montażowych, w tym szyny perforowane, bez perforacji, zamknięte, pojedyncze oraz podwójne. Przeznaczone są one do różnego rodzaju zastosowań, począwszy od mocowań lekkich, aż po ciężkie. W tej kategorii znajdziesz nie tylko szyny konstrukcyjne, ale też różnego rodzaju akcesoria montażowe, takie jak: 

 • kątowniki do szyn, 
 • łączniki do szyn, 
 • łączniki ścienne i podłogowe, 
 • uchwyty, 
 • konsole ścienne, 
 • nakrętki ślizgowe, 
 • śruby młotkowe, 
 • podkładki. 

Dzięki temu w jednym miejscu kupisz wszystkie elementy niezbędne do stworzenia kompletnych konstrukcji i instalacji. Mamy w ofercie szyny montażowe różnych renomowanych producentów, takich jak Walraven, Interfix, Fischer, Armacell czy Klimat Solec.