Płyty cementowo wiórowe

Płyty cementowo-wiórowe są cenione w budownictwie ze względu na wszechstronne zastosowanie i znakomite parametry. Przede wszystkim jest to materiał sprężysty, odporny na wyginanie, łatwy w obróbce, przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia. Płyty te można stosować w rozwiązaniach systemowych (np. przy podłogach, sufitach i ścianach). Wykorzystuje się je również w budownictwie szkieletowym, gdzie stosowane są jako stabilizator szkieletu konstrukcji. Ich dużą zaletą jest możliwość stosowania w pomieszczeniach, gdzie jest wilgotno, a także w konstrukcjach przeciwpożarowych.


Płyta wiórowo-cementowa a wilgoć i ogień


Płyty wiórowo-cementowe są odporne na niskie temperatury i wilgoć, w związku z czym mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci. Co istotne, pod wpływem działania wody puchną niemal niezauważalnie. Właśnie dlatego nadają się do stosowania tam, gdzie poziom wilgoci jest wyższy. Często wykorzystuje się je w budownictwie szpitalnym.

Płyty cementowo-wiórowe – zastosowanie:
  • Wykonywanie podłóg,
  • Wykonywanie ścian wewnętrznych (także działowych i nośnych),
  • Wykonywanie sufitów,
  • Wykonywanie konstrukcji przeciwpożarowych i dźwiękochłonnych,
  • Wykonywanie konstrukcji w pomieszczeniach o dużej wilgoci,
  • Wykonywanie elewacji zewnętrznych pod tynk,
  • Szalowanie fundamentów.
Płyty wykonane z drewna i cementu dobrej jakości są odporne nie tylko na niskie temperatury, ale i na inne warunki atmosferyczne, a także na szkodliwe działanie ognia. Tym samym płyta wiórowo-cementowa staje się istotnym elementem zabezpieczenia przeciwpożarowego dla całej konstrukcji.


Ekologiczna płyta wiórowo-cementowa – skład


Kolejnym punktem na liście istotnych wyróżników jest to, że płyta cementowo-wiórowa jest całkowicie pozbawiona niebezpiecznych substancji, a co za tym idzie – jest ekologiczna. Dziś, kiedy tak wielu konsumentów i klientów zwraca uwagę na to, jaki wpływ na środowisko będą mieć ich decyzje zakupowe, jest to szczególnie istotne. Płyty wiórowo-cementowe są również bezpieczne dla zdrowia, ponieważ w składzie nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji, takich jak azbest czy formaldehyd.

Przybliżone proporcje składników płyty to 50–60% drewna (przy czym mogą to być wióry z drzewa iglastego), 20–25% cementu portlandzkiego i 10–30% innych ekologicznych dodatków. Jednym z przykładów ekologicznej płyty jest Suprema – płyta wiórowo-cementowa, która ze względu na dużą gęstość jest twarda i sprawdza się znakomicie jako zamiennik płyt OSB. Suprema produkowana jest z wełny drzewnej połączonej cementem portlandzkim.


Jakie zastosowanie ma płyta wiórowo-cementowa?


Dostępne w naszym sklepie płyty cementowo-wiórowe spełnią każde oczekiwania podczas budów czy remontów. Ich atutem jest wszechstronność oraz atrakcyjna cena. Ceny płyty wiórowo-cementowej w naszym sklepie są dosyć mocno zróżnicowane i zależą od rozmiaru, marki czy klasy odporności na ogień. Stale uzupełniamy nasz asortyment, dlatego zachęcamy do sprawdzenia cen wybranych płyt bezpośrednio w karcie produktu.Postaw na sprawdzone materiały i zaufaj nam, a na pewno się nie zawiedziesz. Od lat oferujemy specjalistyczne materiały budowlane, a nasi konsultanci służą pomocą w kompleksowym doborze produktów. Zapewniamy dostawę bezpośrednio na teren budowy. Jeśli masz pytanie o konkretny produkt, zachęcamy do kontaktu z oddziałem SIG.