Wrocławskie Afrykarium – duże wyzwanie dla dostawców materiałów budowlanych
Stolica województwa dolnośląskiego jest miejscem wielu atrakcji kulturalnych i turystycznych. Chcąc wyróżnić się spośród polskich miast, Wrocław zaskakuje nowymi pomysłami, które przyciągają turystów. Afrykańskie oceanarium jest jednym z nich. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Jego budowa wymagała specjalistycznej wiedzy oraz materiałów budowlanych, które musiały spełniać wymagania ekosystemów eksponowanych zwierząt.

W ZOO we Wrocławiu można znaleźć największą liczbę gatunków zwierząt w porównaniu z innymi obiektami tego typu Polsce. Wrocławski ogród zoologiczny powstał w 1865 roku, zyskuje więc miano najstarszego w naszym kraju. Dla utrzymania jak najlepszych, a tym samym najbardziej podobnych do środowiska naturalnego warunków, obiekt ten przechodzi jednak stałe modernizacje.

Ideą ZOO we Wrocławiu jest podtrzymanie wymierających gatunków zwierząt. W tym celu powstało Afrykarium, które obejmuje osobniki ze środowiska wodnego Czarnego Lądu. Odwiedzając to miejsce możemy zobaczyć m.in. ryby, krokodyle, hipopotamy nilowe, pingwiny przylądkowe, egzotyczne ptaki oraz najmniejsze antylopy świata – dikdiki. Afrykarium jest pierwszym w Polsce oceanarium, co sprawia, że jego realizacja była ogromnym przedsięwzięciem. Jego budowa trwała 30 miesięcy.

- SIG był jednym z dostawców materiałów budowlanych pod realizację Afrykarium. W zakresie naszych dostaw, największą cześć stanowiła specjalistyczna chemia – zaprawa – która imituje podwodne skały i rafę koralową. Wspomniana zaprawa musiała spełniać specjalne warunki, takie jak odporność na działanie zarówno słodkiej, jak i morskiej wody, ponieważ część zbiorników jest wypełniona wodą o znacznym zasoleniu). Drugim zasadniczym warunkiem, który był wymagany, był brak szkodliwych dla zwierząt związków chemicznych. Dodatkowo wykorzystana zaprawa musiała być również bardzo plastyczna, umożliwiając wykonanie np. rafy koralowej. Wszystkie te właściwości zdecydowały o wyborze konkretnego produktu. Dostarczaliśmy również proste, mniej wyszukane materiały, jak xps, cement, zaprawy klejowe, czy system suchej zabudowy – mówi Waldemar Mogielnicki, Dyrektor Oddziału SIG Wrocław.

Mając do dyspozycji odpowiednich fachowców oraz materiały budowlane, które spełniają normy nawet najbardziej wymagających projektów, nie pozostaje nic innego, jak tworzyć kolejne tak wspaniałe miejsca. Afrykarium w jednym miejscu łączy turystykę, edukację i ochronę gatunków zwierząt. Jest to punkt, który koniecznie trzeba umieścić na trasie wycieczki po Wrocławiu.

źródło: wroclaw.doba.pl