Poniższy wywiad pochodzi z magazynu "Personel i Zarządzenie" - listopad 2021
...

SIG z tytułem Solidnego Pracodawcy 2021

SIG dołączył do grona laureatów programu Solidny Pracodawca Roku. Rozmowa z Katarzyną Janik, Dyrektorem Personalnym SIG.

Firma SIG po raz pierwszy została wyróżniona tytułem Solidnego Pracodawcy, co dla Pani oznacza to wyróżnienie?
Dla mnie osobiście wyróżnienie tytułem Solidnego Pracodawcy Roku 2021 potwierdza, jak ważne, potrzebne i doceniane są prowadzone przez SIG działania, wspierające rozwój pracowników i organizacji poprzez budowanie kultury organizacyjnej opartej na współpracy i zaufaniu.

Czym charakteryzuje się dobry pracodawca?
Moim zdaniem dobry pracodawca potrafi słuchać swoich pracowników, budując w ten sposób środowisko oparte na zaufaniu i współpracy. Okres pandemii dość boleśnie zweryfikował stereotypy, utarte sposoby działania, które miały wystarczyć na wiele lat, okazały się niewystarczające. Jednocześnie dzięki współpracy, dobrej komunikacji, dbałości zarówno o relacje, jak i standardy bezpieczeństwa, prowadziliśmy nieprzerwanie działalność, dodając do historii organizacji nowe doświadczenia.

Możliwość indywidualnego rozwoju pracowników jest kluczem do ciągłego rozwoju firmy. W jaki sposób pomagacie Waszym pracownikom w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych?
Dział HR SIG systematycznie od wielu lat zapewnia pracownikom możliwości udziału w różnego rodzaju formach rozwojowych: konferencjach, warsztatach, szkoleniach oraz systemowym e-learningu. W latach 2018-2019 prowadziliśmy autorski, opracowany przez Dyrektorkę ds. Zarządzania Wiedzą i Rozwojem program rozwoju kompetencji sprzedażowych dla 964 osób, wykorzystując m.in. grywalizację. W 2014 rozpoczęliśmy program coachingu menadżerskiego. Obecnie ze względu na okres pandemii nasza uwaga skupiła się na formach on-line i w obszarze compliance prowadzimy szkolenia dla pracowników, których celem jest wzrost świadomości prawnej.

SIG jest firmą odpowiedzialną społecznie. Jakie działania podejmujecie w tym zakresie?
Prowadzimy kampanie społeczne, polegające na edukacji naszych pracowników, ich rodzin, jak i społeczności lokalne. Wdrażamy nasze trzy zachowania: elastyczność, odwaga i pozytywne wyróżnianie się. Jesteśmy patronem Rzemieślniczego Klubu Sportowego Juvenia Kraków oraz podjęliśmy współpracę z Państwową Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F.Chopina w Krakowie. Współpracujemy z fundacją organizującą staże z osobami z niepełnosprawnościami – Fundacja Sustinae. Zatrudniamy obecnie 16 osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, dostosowując stanowiska pracy.