Dlaczego hydroizolacja jest bardzo ważna?
Plany izolacji budowlanych powinny być uwzględniane już na bardzo wczesnym etapie prac. Przy obecnej wiedzy i technice specjaliści są w stanie dobrać skuteczne rozwiązanie do warunków atmosferycznych i geologicznych. Największym zagrożeniem jest woda, która w każdym sezonie może przesiąkać przez mury. Hydroizolacje wodochronne i przeciwwilgociowe to skuteczny sposób zabezpieczenia budynku.

Przyczyny i konsekwencje przesiąkania ścian

Na działanie wody najbardziej narażone są fundamenty i strefa cokołowa budynku. Stopniowe podmakanie może doprowadzić do osłabienia całej konstrukcji i w ostateczności grozić nawet jej zawaleniem. Długotrwałe zawilgocenie fundamentów zmniejsza też izolacyjność termiczną i potęguje rozwój mikroorganizmów, które wpływają szkodliwie na zdrowie mieszkańców.

Oprócz niekorzystnych warunków geologicznych, takich jak rodzaj gleby i poziom wód gruntowych, najczęstszą przyczyną przesiąkania murów jest źle wykonana izolacja pionowa lub pozioma budynku, która pozwala na ingerencję wody w środek muru. Łatwo rozpoznać ten proces, ponieważ charakteryzuje się widocznymi zmianami. Zaniepokoić powinno nas rozsadzanie lub pękanie fundamentów w wyniku procesu zamarzania wody oraz łuszczenie powłok malarskich, przebarwienia i wykwity solne, tłumaczy Tomasz Osik, Specjalista ds. Szkoleń w SIG.

Jakie są sposoby hydroizolacji?

Odpowiednio dobrana i zaaplikowana hydroizolacja to skuteczny sposób ochrony budynku, nawet w trudnych warunkach. W zależności od umiejscowienia, wyróżniamy hydroizolacje bitumiczne, mineralne, membrany dachowe, papy oraz piany poliuretanowe i uszczelniające. Materiały izolacyjne również chronią przed wilgocią - w tym przypadku stosuje się papy, wełny fasadowe i stropowe, płyty elewacyjne, płynne membrany hydroizolacyjne PUR czy mieszanki mineralne.

Dystrybutorzy materiałów budowlanych dysponują ogromnym wyborem produktów do izolacji, również dla osób ceniących metody w pełni ekologiczne. Takim rozwiązaniem są mieszanki mineralne, które cechują się wysoką odpornością. Nie kurczą się i nie pękają po wyschnięciu i pozostają szczelne nawet narażone na działanie wysokiego ciśnienia wodnego, tłumaczy Tomasz Osik.

Jak zadbać o balkony i tarasy?

Aby wydłużyć żywotność miejsc wypoczynkowych, należy zapewnić sprawne odprowadzanie wody opadowej z balkonów i tarasów. W tym celu stosowane są najczęściej dwie metody.

Przy metodzie drenażowej część wody wnika w specjalną warstwę drenującą z jastrychu wodoprzepuszczalnego, wykonanego na grubym kruszywie i jest przez nią odprowadzana poza konstrukcję. Wykończeniem powierzchni mogą być płytki ceramiczne, układane na kleju, ale bez izolacji podpłytkowej ze szlamu. Często spotykane są także płyty betonowe, układane na specjalnych podstawkach lub warstwie płukanego żwiru. Wariant drenażowy częściej stosowany jest na tarasach, niż na balkonach.
Metoda powierzchniowa opiera się na wykonaniu na powierzchni szczelnej i odpornej na uszkodzenia warstwy, po której spływa woda. Najczęściej jest to uszczelnienie zespolone, czyli hydroizolacja z elastycznych mikrozapraw (zwanych także szlamami) w połączeniu z okładziną ceramiczną jako warstwą ochronną.

Hydroizolacja. Inwestycja na przyszłość

Fachowa hydroizolacja musi być przeprowadzana na etapie budowy. Ewentualne zmiany lub próba wykonania hydroizolacji w gotowym domu będzie oznaczała ogromne koszty, ponieważ działania takie wymagają dostania się do miejsc już niewidocznych i zabezpieczonych. Hydroizolacja to inwestycja, która zwróci się w postaci bezpieczeństwa i mniejszych kosztów eksploatacyjnych.

Źródło: Ekobudowanie.pl