Instytut Techniki Budowlanej (ITB) przygotował poradnik „Obliczenia charakterystyki energetycznej budynków uwzględniającej wpływ cieplnych właściwości wyrobów budowlanych” (Warszawa 2014), który jest dostępny do kupienia na stronie ITB.


Autor, dr inż. Robert Geryło, omawia m.in. założenia dotyczące danych klimatycznych, metodykę obliczania charakterystyki energetycznej czy zgodne z wytycznymi UE deklarowanie właściwości cieplnych wyrobów budowlanych. Wskazuje, że właściwy dobór materiałów budowlanych uwzględniający ich właściwości cieplne ma istotne znaczenie w kwestii efektywności energetycznej. W publikacji uwzględniono izolacje cieplne, elementy murowe, elementy lekkich ścian osłonowych i konstrukcji dachowych, okna, drzwi, bramy, świetliki, szyby zespolone.

Poradnik zawiera zasady określania na podstawie wartości deklarowanych, wartości projektowych (obliczeniowych), odnoszących się do przewidywanych warunków eksploatacyjnych, które stosuje się w obliczeniach zapotrzebowania budynku na energię.

Publikacja z serii „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” nr 472/2014 zastępuje wydanie pod tym samym tytułem z 2012 roku.

Więcej szczegółów: www.itb.pl

<< powrót