Stelaż pod regipsy umożliwia precyzyjne i stabilne zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych na suficie. Montaż płyt regipsowych na stelażu likwiduje problem nierównych stropów, brzydkiej instalacji lub mało estetycznej płaszczyzny. To nie koniec zalet montażu regipsów na stelażu – w tym artykule przedstawimy ich więcej. Doradzimy również, jak przygotować stelaż pod regipsy i jakich narzędzi do tego użyć.

 

Zalety zastosowania stelażu pod regipsy na suficie

 

Poza kwestiami natury czysto estetycznej regipsy montowane na stelażach pomagają w skutecznym ociepleniu i poprawie akustyki pomieszczeń. Wielu użytkowników instaluje w nich również oświetlenie wpuszczane. Doskonałym argumentem za zastosowaniem tego rozwiązania jest ekonomia, i to w trzech wymiarach: czasu, siły i pieniądza. Jest to świetne rozwiązanie ułatwiające nadanie pomieszczeniom niebanalnej estetyki i nowoczesnego sznytu. Co więcej, łatwiejszy dostęp do instalacji elektrycznych i hydraulicznych ułatwia wszelkie prace konserwacyjne oraz naprawy. No dobrze, ale jak to zrobić, żeby działało?

Sprawdź również, jak obniżyć sufit!

 

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania stelażu pod regipsy

 

Mężczyzna montujący stelaż do powieszanego sufitu - zdjęcie.

 

Zanim założymy odzież roboczą i ochoczo ruszymy do budowy stelażu pod regipsy, sprawdźmy raz jeszcze, czy posiadamy wszelkie niezbędne materiały. Na naszej liście powinny się znaleźć:
profile stalowe, czyli podstawowy element konstrukcyjny (można wybrać profile typu U lub CD);
● wkręty do drewna lub metalu do mocowania profili i innych elementów;
taśmy (np. taśma do płyt gipsowo-kartonowych oraz taśma do wzmocnienia łączeń płyt);
● izolacja akustyczna (dla zoptymalizowania izolacji dźwiękowej pomieszczenia).

Nie obejdzie się bez narzędzi, takich jak:
● młotek i wkrętak (pomogą w montażu profili i elementów łączeniowych),
● poziomica i miara (niezbędne do precyzyjnego pomiaru i oznaczenia punktów montażowych),
● szczypce do cięcia profili (przytniemy profile na potrzebną długość),
● wiertarka (do wywiercenia otworów, w których zamocujemy profile),
● uchwyty do noszenia płyt (transport dużych ciężkich elementów nie należy do prostych czynności),
● narzędzia mocujące,
● materiały do wykonywania spoin,
● narzędzia do szpachlowania regipsu,
● narzędzia do szlifowania płyt,
● cyrkiel do wycinania otworów w płytach,
● otwornice,
● nóż do płyt z metalowym korpusem,
● nóż krążkowy,
● przykładnica zintegrowana z mechanizmem do cięcia płyt (do nacinania, przełamywania i cięcia płyt),
sznur traserski (potrzebny do wytyczenia linii, wzdłuż których zbudujemy ruszt nośny pod okładzinę z płyt),
● statyw do płyt gipsowych,
● zestawy mocujące,
● spoiner (ułatwia maskowanie łączeń płyt gipsowo-kartonowych).

Zobacz również, od czego zależy rozstaw profili sufitu podwieszanego.

 

Projektowanie i planowanie stelażu pod regipsy

 

Zaczynamy od precyzyjnego pomiaru powierzchni sufitu, co pozwoli określić ilość materiałów. Kolejny krok to oznaczenie punktów montażowych na suficie z uwzględnieniem wysokości stelażu. Ważne będzie również wzięcie pod uwagę istniejących instalacji wraz z oświetleniem, żeby uniknąć kolizji podczas montażu stelażu.

Pamiętajmy o właściwym rozstawie profili sufitu. Zastosowanie odstępów co 40 cm zapewni konstrukcji odpowiednią wytrzymałość. W montażu sufitu jednopoziomowego krzyżowego profile dzieli się na główne i nośne. Profile nośne układamy co 50 cm, natomiast główne – nawet co 120 cm.

Jeżeli w planach jest sufit dwupoziomowy krzyżowy, to profile główne rozmieścimy maksymalnie co 120 cm, natomiast nośne – co 40 lub 50 cm. Na niższych i cięższych sufitach profile rozkładamy co 65 i 40 cm. Pamiętajmy również, aby przy mocowaniu płyt wzdłuż profili nośnych zachować maksymalnie 40-centymetrowe odstępy między nimi.

Jeżeli powyższe zestawienie liczb i zależności wzbudza niepewność, to polecamy skorzystać z rozwiązań systemowych konkretnego producenta. Wraz z produktem otrzymujemy wtedy precyzyjne wytyczne do budowy i przygotowania całego stelażu.

Zapoznaj się z kalkulatorami systemów sufitów podwieszanych.

 

Dwóch mężczyzn przykręcających płytę karton-gips do sufitu - zdjęcie.

 

Budowa stelażu pod regipsy na suficie

 

Pierwszy etap budowy stelażu to zamocowanie prowadnic podwieszanych utrzymujących całą konstrukcję. Następnym krokiem jest umieszczenie, a potem przytwierdzenie profili nośnych w odpowiednich miejscach. Dokonawszy tego, możemy montować stojaki i krzyżaki łączące, zapewniające całej konstrukcji odpowiednią stabilność. Każdy krok powinien być wykonany ściśle z wytycznymi, które znajdziemy w instrukcji od producenta.

Sprawdź, jakie profile są najlepsze do ścianki działowej.

 

Wykańczanie i montaż regipsów

 

Kiedy stelaż jest już gotowy, możemy przystępować do głównego punktu prac, czyli montażu płyt regipsowych. Aby osiągnąć odpowiednie wymiary, najpierw dokładnie przycinamy płyty, korzystając z noża do tapet lub specjalnej piły z zębami wykonanymi z hartowanej stali i dwustronnym ostrzem ułatwiającym precyzyjne wykonanie otworu. Płyty przykręcamy do stelażu za pomocą wkrętów do drewna lub metalu. Spoiny między płytami regipsowymi odpowiednio wypełniamy, wygładzamy, a następnie zabezpieczamy taśmą do wzmocnienia łączeń.

Zobacz również: Płyty sufitowe gipsowe

 

Dodatkowe wskazówki co do montażu stelażu pod regipsy

 

Jednym z ważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas montażu, jest dobra izolacja akustyczna i termiczna. Można to osiągnąć przez umieszczenie odpowiednich materiałów izolacyjnych między stelażem a sufitowymi płytami regipsowymi. Montaż stelażu to również doskonała okazja do położenia nowej instalacji oświetleniowej i schowania innych elementów wykończeniowych. Przed zamontowaniem regipsów warto poddać konstrukcję kontroli stabilności, tak aby upewnić się o trwałości i zabezpieczeniu całego systemu.

Montaż stelażu pod regipsy na suficie to proces wymagający staranności i precyzji. Nagrodą za dokładność, a więc odpowiednio zaprojektowany i wykonany stelaż, będzie łatwiejszy montaż płyt regipsowych, a w efekcie – poprawa estetyki i izolacji pomieszczenia oraz bezproblemowy dostęp do instalacji i przewodów. Zadbajmy o odpowiednie materiały i narzędzia, a także uwzględnijmy istniejące instalacje, również oświetleniowe, a projekt zakończy się sukcesem. Dokładne instrukcje i dodatkowe wskazówki, które znajdziemy na forach dla majsterkowiczów, a przede wszystkim w instrukcji, pozwolą cieszyć się doskonale wykonaną robotą.