Sufit rastrowy jest idealny wszędzie tam, gdzie dla estetyki trzeba ukryć różne elementy znajdujące się tuż pod stropem, na przykład przewody elektryczne. To rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w galeriach handlowych czy biurach. Z naszego poradnika dowiesz się, co to jest sufit podwieszany rastrowy i jak się go montuje.

 

Sufit rastrowy – co to jest i do czego go wykorzystać?

 

Sufit rastrowy jest zbudowany z ażurowych płyt, które jako całość wyglądem przypominają kratę – stąd kratownica, czyli inna nazwa takiej konstrukcji (spotyka się jeszcze określenie sufit siatkowy). Poszczególne oczka mogą mieć zróżnicowane wymiary, poza tym dostępne są kratki o kwadratowych albo prostokątnych otworach. To sprawia, że rozwiązanie pasuje do wielu aranżacji, dlatego jest bardzo popularne.

Sufit podwieszany rastrowy stosuje się przede wszystkim w budynkach sprzedażowych i usługowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Możesz go spotkać na przykład w:
• galeriach handlowych,
• centrach biznesowych,
• obiektach przemysłowych,
• restauracjach i kawiarniach,
• salach wystawienniczych,
• szkołach czy szpitalach,
• dworcach kolejowych oraz lotniskach.

Dostępny na rynku sufit rastrowy z powodzeniem wykorzystasz również w swoim domu. Ma on wiele zalet. Chodzi o walory:
estetyczne – konstrukcja wygląda gustownie i nie obniża optycznie pomieszczeń, dzięki czemu sprawia wrażenie lekkości oraz otwartości,
użytkowe – pod płytami ukryjesz elementy instalacji elektrycznej, wentylacyjnej czy przeciwpożarowej, przy czym dostęp do nich jest ułatwiony dzięki specjalnym kratkom; dużym atutem jest też niewielka waga konstrukcji, która nie obciąża sufitu.

Sufit rastrowy aluminiowy bądź wykonany ze stali nierdzewnej wyróżnia się ponadto niepalnością oraz odpornością na wilgoć, a także wytrzymałością na oddziaływanie wielu innych czynników z otoczenia. Ważna jest również łatwość montażu i demontażu, pozwalająca na szybką zmianę aranżacji.

Nie należy zapominać o tym, że ponad konstrukcją znajduje się przestrzeń, zapewniająca swobodny obieg powietrza, na przykład wówczas, gdy działa system wentylacji mechanicznej. Ponadto nad albo między kratkami możesz umieścić lampy, zapewniające lepszy dostęp światła do pomieszczeń oraz umożliwiające uzyskanie różnorodnych efektów, na przykład kolorystycznych.

 

Co warto wiedzieć przed montażem sufitu rastrowego?

 

Sufit rastrowy z lampką - zdjęcie

 

Jeśli zdecydowałeś się na sufit rastrowy, montaż poprzedź przygotowaniem niezbędnych materiałów. Chodzi o:
• kratki – duże znaczenie ma nie tylko ich kształt, ale również kolorystyka,
profile poprzeczne oraz nośne,
• kątowniki przyścienne,
• wieszaki systemowe.

Pamiętaj, aby przed ich zakupem dokładnie wymierzyć powierzchnię sufitu, aby dobrać odpowiednią liczbę takich elementów. Dzięki temu, w razie uszkodzenia niektórych z nich, nie stracisz czasu na ponowny zakup.

Kalkulatory systemów sufitów podwieszanych – sprawdź!

Ważne jest też to, aby dopasować rozmiar paneli do długości oraz wysokości pomieszczenia, w jakim zostaną one zamontowane. To niełatwe, gdyż kratka na sufit może mieć różne wymiary. Dla przykładu – w biurze:
• długim na 10 m oraz wysokim na 6 m powinny się znaleźć elementy z oczkami o wymiarach do 10 cm,
• o długości 50 m i wysokości 12 m sprawdzą się panele z otworami o przekroju 15 albo 20 cm.

Przy montażu ażurowego sufitu podwieszanego, nie możesz zapomnieć o skompletowaniu potrzebnych narzędzi. Przyda się:
wiertarko-wkrętarka, niezbędna do wykonywania otworów oraz dokręcania łączników,
piła tarczowa albo ukośnica bądź nożyce do blachy – posłużą do docinania profili,
• poziomica laserowa,
miarka,
• kątownik,
• ołówek warsztatowy,
folia malarska, dzięki której zabezpieczysz sprzęty i przedmioty znajdujące się w miejscu montażu paneli, co uchroni je przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem.

Jeśli na stropie będzie montowane oświetlenie, od razu warto wyznaczyć i wywiercić otwory pod lampy. Należy ponadto dobrać kołki rozporowe i wkręty o odpowiednich rozmiarach.

Czytaj, jakie są rodzaje mocowań do sufitów podwieszanych.

 

Montaż sufitu rastrowego w łatwy sposób – poradnik dla początkujących

 

Montaż sufitu rastrowego nie jest trudny i bez problemu możesz go wykonać samodzielnie. Warto jednak poprosić o pomoc drugą osobę, szczególnie w przypadku dużego pomieszczenia, co ułatwi na przykład wyznaczenie wysokości, na jakiej umieścisz całą konstrukcję.

Jeśli zdecydujesz się na systemowy sufit ażurowy, instrukcja montażu dołączona do zakupionego zestawu znacznie ułatwi ci realizację prac. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności robót – trzeba:
wyznaczyć poziom konstrukcji, do czego przyda się poziomica laserowa, oraz zaznaczyć go na ścianach za pomocą ołówka – ważne, aby odległość pomiędzy stropem a sufitem rastrowym wynosiła przynajmniej 15 cm,
po obwodzie zamocować kątowniki przyścienne – optymalny odstęp między kołkami to 30–50 cm,
zaznaczyć na stropie linie przebiegu profili nośnych oraz punkty mocowania wieszaków,
osadzić kołki w stropie (preferowana odległość między nimi to 80–100 cm) i zamontować na nich wieszaki – łączniki znajdujące się najbliżej ściany powinny odstawać od niej na maksimum 60 cm,
przyczepić profile nośne, a następnie połączyć je z prostopadłymi poprzeczkami.

W ten sposób zbudujesz ruszt, na którym umieścisz poszczególne panele – mocuje się je od góry. Ważne, aby profile dolne znajdujące się w kratach były położone równolegle do profili nośnych.

 

Stelaż sufitowy przygotowany do montażu sufitu rastrowego - zdjęcie

 

Sufit rastrowy – jakich błędów uniknąć przy montażu, by uzyskać profesjonalny efekt?

 

Mimo że sufit rastrowy montuje się stosunkowo łatwo, w trakcie prac można popełnić błędy, skutkujące choćby niestabilnością całej konstrukcji czy brakiem estetycznego wykończenia. Chodzi na przykład o podwieszanie akcesoriów, takich jak lampy kasetonowe, elementy systemu wentylacji mechanicznej, tablice informacyjne czy głośniki, bezpośrednio do paneli. To grozi zniszczeniem kratek i ich upadkiem na ziemię, co może spowodować zagrożenia dla zdrowia i życia osób przebywających w pomieszczeniu. Tego typu sufit przenosi jedynie obciążenie paneli, a więc każdy dodatkowy element należy mocować do stropu.

Inne możliwe błędy, których należy się wystrzegać, montując sufit ażurowy, to:
• nieprawidłowe przygotowanie powierzchni, gdy strop jest nierówny – w takim wypadku należy wyznaczyć tzw. punkt zerowy, od którego będzie przebiegała cała konstrukcja,
• nieodpowiedni rozstaw otworów (zbyt wąski bądź za szeroki), który może skutkować zmniejszeniem trwałości konstrukcji,
• stosowanie niesystemowych rozwiązań, czyli takich, które pochodzą od wielu producentów – mogą różnić się wieloma parametrami, w tym grubością stali czy poziomem zabezpieczenia antykorozyjnego, dlatego najlepiej kupić wszystkie elementy u jednego sprzedawcy,
• praca bez użycia sprzętu ochronnego, czyli odzieży czy okularów, co powoduje ryzyko odniesienia obrażeń, na przykład skaleczeń – dodatkowo, jeśli nie zastosujesz rękawic roboczych, może dojść do zabrudzenia poszczególnych części sufitu, a powstałe plamy będą trudne do usunięcia.

Ważne jest też to, aby zapobiec sytuacji, w której ażurowy sufit podwieszany będzie montowany, zanim wyschną wylewki czy szpachle. W takiej sytuacji kołki rozporowe nie będą stabilnie umieszczone w stropie, co grozi spadaniem kratek, zarówno na etapie montażu, jak i późniejszej eksploatacji.

Zwróć uwagę na to, aby dokładnie zespolić ze sobą poszczególne elementy konstrukcji. Nieumiejętne przykręcenie profili czy kątowników to jeden z podstawowych błędów popełnianych w trakcie montażu sufitu podwieszanego. Aby go uniknąć, zastosuj wiertarko-wkrętarkę z regulacją momentu obrotowego.

Sprawdź, jak krok po kroku wygląda montaż sufitu podwieszanego.