Popularna płyta wiórowa jest jednym z najczęściej stosowanych w budownictwie materiałów drewnopochodnych. Szerokie spektrum zastosowań płyty OSB czyni z niej popularny produkt, zarówno w profesjonalnym budownictwie, jak i w pracach amatorskich.

Płyty wiórowe powstają z połączenia trocin drewna z polimerowymi żywicami sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem, w wysokiej temperaturze. Struktura wewnętrzna składa się z grubszych wiórów, a zewnętrzne warstwy z drobnych mikrowiórków. Takie połączenie zapewnia dużą wytrzymałość materiału. Płyta OSB posiada dużą sztywność i wszechstronność zastosowania. A co istotne, ceny płyt wiórowych są przystępne.

Materiały OSB świetnie sprawdzają się w obróbce mechanicznej. Do tego celu można z powodzeniem używać elektronarzędzi, np. pił i pilarek, szlifierek czy wyrzynarek. Zastosowania żywic w produkcji płyt wiórowych powoduje, że materiał jest gładki i nie rozwarstwia się po przecięciu. Do tego płyty OSB charakteryzują się lekkością – nie obciążają nadmiernie konstrukcji budowlanych, a co więcej ich montaż jest bardzo prosty. Płyty stanowią także dodatkową izolację termiczną.

Płyty wiórowe mają ogromną różnorodność zastosowań. Wykorzystuje się je zarówno w domowych konstrukcjach, jak i na profesjonalnych budowach. Bardzo często płyty OSB mają swoje zastosowanie w konstrukcji mebli oraz w pracach domowych czy ogrodowych. Ponadto, rozwiązania OSB mają swoje stałe zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym – mowa tutaj o tzw. domach kanadyjskich, w których konstrukcjach przegród idealnie spisują się płyty wiórowe.

Płyty OSB występują w różnych szerokościach, umożliwiających dopasowanie do specyficznych zastosowań. Płyty o najmniejszych grubościach (10 i 12 mm) wykorzystuje się najczęściej jako osłony, a grubsze (15-18 mm) stosuje się w celach konstrukcyjnych. Na rynku dostępne są także płyty o grubościach 25 mm. Płyty charakteryzują się różnorodną grubością, natomiast pozostałe wymiary są niezmienne 1250 x 2500 mm.