Budowa domu to poważna inwestycja, która oprócz środków finansowych pochłania mnóstwo energii na załatwianie formalności. Coraz częściej inwestorzy – zwłaszcza ci indywidualni – oczekują od wykonawcy fachowego doradztwa lub realnego wsparcia na różnych etapach budowy domu, niekiedy wykraczającego poza prace związane z realizacją projektu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o normach i wytycznych związanych z budową domu, aby utrzymać wizerunek eksperta w oczach swoich klientów.

 

Budowanie domu od podstaw – formalności

Zanim na plac budowy zostanie zaproszona ekipa budowlana, inwestor musi spełnić szereg formalności. Zmiany w przepisach powodują, że osoby, które chcą spełniać marzenie o własnym domu, czują się zagubione.
Zakres niezbędnych dokumentów wymaganych przed rozpoczęciem budowy zależy od tego, czy dom będzie budowany na pozwolenie, czy zgłoszenie. Omówimy teraz krótko każde z nich.

 

Zgłoszenie budowy domu

Jeśli planowana nieruchomość spełnia warunki budowy na zgłoszenie, wystarczy zawiadomić o swoich zamiarach odpowiedni urząd (starostwo) i odczekać 21 dni liczonych od daty doręczenia pisma. Jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu, wystarczy brak odpowiedzi w tych dniach, który uznaje się za prawomocną (tzw. milczącą) zgodę na budowę domu.

Jaki dom można wybudować na zgłoszenie? Nie mogą być to inwestycje deweloperskie, ale jedynie domy wybudowane na własne potrzeby. Do niedawna na zgłoszenie można było budować domy letniskowe jednokondygnacyjne o powierzchni do 35 m² z poddaszem nieużytkowym, które z czasem można było przekształcić na użytkowe, co podwajało ogólną powierzchnię mieszkalną.

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu przepisy w zakresie budowy domów jednorodzinnych na zgłoszenie uległy zmianie. Obecnie bez pozwolenia można postawić budynek mieszkalny o powierzchni nawet 70 m². Aby zgłosić budowę budynku mieszkalnego, niezbędne jest uzyskanie warunków zabudowy. Organy zostały zobowiązane do wydania decyzji w terminie do 21 dni. Inwestor ma możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku zatrudnienia kierownika budowy.

Do zgłoszenia budowy domu potrzebne są:
● decyzja o warunkach zabudowy (w przypadku budynków o powierzchni 35–70 m²),
● oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
● projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany w postaci papierowej lub elektronicznej.

Wymagania dotyczące budowy domu na zgłoszenie powodują, że inwestorzy indywidualni częściej jednak decydują się na postawienie większego domu w ramach pozwolenia na budowę.

 

Pozwolenie na budowę domu

Formalności mogą trwać nawet kilka miesięcy. Oto kolejne kroki, które musi poczynić inwestor w celu uzyskania pozwolenia na budowę domu:
● uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP),
● sporządzenie mapki do celów projektowych,
● sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego i zagospodarowania działki,
● adaptacja projektu budowlanego do działki,
● uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów,
● wypełnienie wniosku o pozwolenie na budowę domu.

Tak skompletowane dokumenty składa się do właściwego organu, który ma 65 dni na wydanie decyzji. Tutaj – inaczej niż w przypadku zgłoszenia – należy oczekiwać na odpowiedź urzędników.

 

dokumenty do zgłoszenie budowy domu, w formie zestawu otwartych oraz zwiniętych planów ułożonych na drewnianym stole

 

Standard energetyczny WT 2021

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące standardu energetycznego. Jego założenia musi spełniać każdy nowo powstający budynek, który otrzymał pozwolenie na budowę. Przepisy obejmują również inwestycje, których formalności nie zostały sfinalizowane przed wejściem regulacji w życie, oraz modernizację i rozbudowę budynków już istniejących.

Co zmieniają? Przede wszystkim wymuszają udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym domu oraz stosowanie rozwiązań, które obniżą zużycie ciepła na ogrzewanie budynku. Będą to efektywne izolacje elewacji, stropów i dachów, które w znaczący sposób ograniczają straty ciepła. Chociaż nowe przepisy wywołują głosy sprzeciwu (jak wiele zmian), ponieważ podnoszą koszty inwestycji, to efekty są bardzo zadowalające. Zastosowanie wysoko efektywnych źródeł ciepła oraz dobrej jakości izolacji, która maksymalnie ogranicza straty energii, przynosi długoterminowe oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

 

Atesty i certyfikaty na materiały budowlane

Nowe przepisy wymuszają stosowanie wysokiej jakości materiałów. W SIG znajdziesz wyłącznie produkty sprawdzonych producentów w przystępnych cenach, co ułatwi zaopatrzenie budowy w granicach założonego budżetu. Sprzedajemy wyłącznie certyfikowane materiały. Sprawdź, co oznaczają skróty atestów i certyfikatów.
CE (Conformité Européenne) – obowiązują na terenie Europejskiego Okręgu Gospodarczego i są nimi oznaczone wszystkie legalnie wprowadzone do obiegu materiały budowlane.
B – znak krajowy występujący w przypadku braku normy zharmonizowanej. Takie produkty muszą spełniać normy krajowe (PN) lub Krajową Normę Techniczną.
Atest PZH – krajowe oznaczenie, które świadczy o braku szkodliwego wpływu materiałów na zdrowie i środowisko.
EcoLabel – oznacza przyjazność dla środowiska przez cały cykl życia produktu.
Atesty krajowe zagranicznych producentów – przykładowe to: Der Blaue Engel, TÜV SÜD lub TÜV NORD, które świadczą o ekologiczności i bezpieczeństwie dla zdrowia.

Robiąc zakupy u sprawdzonych dostawców, nie musisz sprawdzać zgodności produktów z obowiązującymi normami. Jeśli jednak chcesz zaryzykować kupno materiałów nieznanej marki, to uważaj na podróbki. Znak China Export jest łudząco podobny do CE, różni je odstęp między literami i kształt litery E. Poza Europejskim Kręgiem Gospodarczym mogą nie obowiązywać normy dotyczące zdrowia i środowiska, więc w dłuższej perspektywie wybór tańszych materiałów wątpliwego pochodzenia okazuje się często niekorzystny. Możliwe skutki to niska efektywność cieplna izolacji, a także konsekwencje dla zdrowia mieszkańców domu.

 

para młodych ludzi, obejmuje się i patrzy swój nowo wybudowany dom

 

Budowa domu krok po kroku

Z perspektywy inwestora budowa domu to długi proces. Same formalności zabierają często więcej czasu niż prace budowlane. Zanim w ziemię zostanie wbita pierwsza łopata, inwestor musi zlecić wykonanie projektu, uzyskać stosowne pozwolenia lub zgłosić zamiar budowy domu oraz uzyskać finansowanie inwestycji – najczęściej kredyt hipoteczny. Następny krok to zatrudnienie ekipy budowlanej – i tu wkracza Twoja firma.

Prace budowlane dzielą się co do zasady na cztery główne etapy. Oto one wraz z niektórymi zadaniami, które obejmują.
1. Stan zerowy – na tym etapie wykonywane są następujące prace:
● wyrównanie terenu i zabezpieczenie placu budowy,
● wylanie fundamentów i wykonanie zbrojenia,
● założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach,
● położenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej.

2. Stan surowy otwarty – na tym etapie:
● powstają ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz kominy,
● wykonane zostają stropy, schody żelbetowe,
● powstaje więźba dachowa,
● montowane jest orynnowanie budynku,
● położone zostaje pokrycie dachowe.

3. Stan surowy zamknięty – tu powstają:
● posadzki,
● instalacje, m.in. elektryczne i sanitarne,
● drzwi i parapety zewnętrzne,
● okna,
● ocieplenie elewacji.

4. Prace wykończeniowe – obejmują np.:
● instalację systemu ogrzewania,
● prace elektryczne, dekarskie i cykliniarskie,
● wykończenie kuchni i łazienki,
● położenie suchych tynków, szpachlowanie ścian i malowanie,
● montaż drzwi wewnętrznych.

 

Jak zapewnić sobie stały dostęp do zleceń budowlanych i wykończeniowych?

Konkurencja nie śpi, dlatego dbaj o swój wizerunek i dobre opinie klientów. Klienci zmęczeni ogromem formalności unikają żmudnych poszukiwań, dlatego posiłkują się opiniami innych. Postaraj się o relacje z architektami, którzy mogą polecać Twoje usługi. Świadczenie kompleksowej realizacji wszystkich etapów prac budowlanych i wykończeniowych może stać się Twoim dodatkowym atutem. Chociaż rodzaje materiałów budowlanych są już określone w projekcie, to o ich jakości i funkcjonalności decyduje producent. Zaopatrując się w najlepsze materiały w niskich cenach z dodatkową możliwością dostarczenia ich bezpośrednio na plac budowy, zyskujesz argumenty przemawiające za skorzystaniem z Twoich usług budowlanych.