Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, m.in. zapewnia wysoki komfort cieplny i sprawia, że powietrze w pomieszczeniu nie jest tak suche. Wymaga jednak zastosowania zaawansowanych rozwiązań i materiałów, aby spełniało swoje funkcje. Kluczowa jest tu folia, która chroni przed ucieczką ciepła i zabezpiecza system przed wilgocią. Pozostaje pytanie: jaką folię pod podłogówkę wybrać? Podpowiadamy.

Folia pod ogrzewanie podłogowe jest bardzo ważnym elementem systemu. Powinna cechować się wysoką trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia. Jest to o tyle ważne, że jej rolą jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej, a także zabezpieczenie materiałów podłogowych przed wilgocią. To nie wszystko. W przypadku podłogi pływającej folia dodatkowo zapewnia wysoką izolację akustyczną. Dobrze dobrana folia pod podłogówkę zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach w okresie zimowym, dodatkowo może służyć długie lata. Warunkiem jest jednak jej odpowiednie dopasowanie oraz montaż.

 

Co pod ogrzewanie podłogowe?

Efektywność ogrzewania podłogowego zależy od izolacji. Jeśli jej nie zastosujemy lub ją ograniczymy, wówczas ciepło ucieka – w podłodze na gruncie do ziemi lub fundamentu, a w przypadku podłogi na stropie do konstrukcji budynku. Należy więc właściwie zabezpieczyć instalację grzewczą i zastosować izolację termiczną, w której skład wchodzi odpowiednio dobrana folia.

Aby izolacja pod ogrzewanie podłogowe była szczelna, należy wszystkie jej warstwy ułożyć na trwałym i czystym podłożu. Na nim układa się izolację przeciwwilgociową składającą się z folii polietylenowej, papy podkładowej lub masy bitumicznej. Do izolacji termicznej stosuje się styropian, polistyren ekstrudowany lub płyty poliuretanowe, które powinny mieć odpowiednią gęstość i odporność na obciążenia. Wykorzystywane materiały powinny być przeznaczone do zastosowań podłogowych. Jeżeli chodzi o grubość izolacji, to w przypadku ogrzewania podłogowego montowanego na gruncie wynosi ona ok. 8–10 cm, a na stropie – ok. 3–4 cm.

Przy doborze instalacji grzewczej i folii znaczenie mają materiały wykorzystane na pokrycie. Trzeba bowiem pamiętać, że materiały w różny sposób przewodzą ciepło. Do ogrzewania podłogowego zaleca się płytki gresowe, ceramiczne i kamienne ze względu na niski opór cieplny. Oznacza to, że ciepło jest łatwo przenoszone z systemu ogrzewania podłogowego na płytki i jest oddawane przez nie do pomieszczenia, skutecznie je ogrzewając.

 

Folia pod ogrzewanie podłogowe – w jakim celu się ją stosuje?

Folia podłogowa jest określana jako element wspomagający, który ma zapewnić szybki i sprawny montaż ogrzewania podłogowego, a jednocześnie zwiększa jego efektywność.

Zadania folii pod ogrzewanie podłogowe:
• pozwala oddać więcej ciepła,
• zabezpiecza przed wilgocią,
• zapewnia dobrą izolację termiczną,
• pozwala wyeliminować ewentualne niewielkie nierówności podłoża.

Warto odnotować, że folia pod panele na ogrzewanie podłogowe zwiększa izolacyjność akustyczną w tzw. podłogach pływających. Ponadto pod rury ogrzewania podłogowego stosuje się folię pokrytą aluminium, co ma na celu odbicie promieniowania podczerwonego emitowanego przez rury.

 

fragment podłogi, pokryty panelami, pod spodem widoczna folia do ogrzewania podłogowego

 

Folie do ogrzewania podłogowego – jakie wybrać?

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do izolacji są folie aluminiowe. Wynika to z ich doskonałych parametrów – są trwałe, wytrzymałe, bardzo dobrze izolują. Co więcej, dostępne są folie z aluminium ze specjalnym systemem linii przerywanych i ciągłych (zarys kratek), co ułatwia pracę montażową. O wiele rzadziej stosuje się folie budowlane, które są wprawdzie tańsze, ale nie mają takich właściwości jak aluminiowa podłogówka. W przypadku aluminiowej zaletą jest to, że powierzchnia metalizowana pozwala uniknąć dużych strat ciepła (pod warunkiem zachowania odległości między elementami emitującymi a odbierającymi ciepło). Ponadto może służyć nawet przez kilka do kilkunastu lat.

Dodajmy, że stosuje się też połączenie styropianu z folią aluminiową, co jeszcze bardziej zwiększa wytrzymałość podłogówki i komfort termiczny. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo wysoka wytrzymałość oraz łatwość montażu. Najczęściej styropian z folią aluminiową w ogrzewaniu podłogowym spotkamy w budownictwie mieszkaniowym i w budynkach użyteczności publicznej.

Na rynku możemy spotkać również folie rastrowe i ekranowe, ale są jeszcze mało popularne. Natomiast do izolacji posadzki na gruncie stosuje się folię polietylenową (zwykle o grubości 0,2 mm), która pełni funkcję izolacji przeciwwodnej.

Warto tu wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Często spotykamy się z pytaniem, czy należy używać folii paroizolacyjnej w przypadku paneli laminowanych. Producenci są tu zgodni – na ogrzewanie podłogowe należy stosować folię paroizolacyjną. Wynika to ze zmiennych wartości wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych: w okresie grzewczym wilgotność standardowo nie przekracza 40%, ale w innym sezonie może przekroczyć 80%. Dzięki folii paroizolacyjnej panele laminowane będą zabezpieczone przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci z podłoża.

 

mężczyzna w kraciastej koszuli, wykonuje ogrzewanie podłogowe, układając panele na rozwiniętej macie grzewczej

 

Folia czy mata grzewcza?

Alternatywą dla tradycyjnej podłogówki zasilanej wodą grzaną jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Przy nim stosuje się folie albo maty grzewcze. Podstawowa różnica dotyczy podłoża – folię można układać bezpośrednio pod panelami winylowymi, laminowanymi, deską barlinecką, parkietem i pod wylewką, a maty – pod płytkami. Oba materiały z powodzeniem są stosowane w systemie ogrzewania strefowego. Czym się różnią?

Mata i folia grzewcza różnią się przede wszystkim zastosowaniem, budową, wydajnością i zużyciem energii. Folia elektryczna uchodzi za bardziej energooszczędną, ponadto ma dużą powierzchnię grzewczą. Mata grzewcza ma kable, które bardzo szybko się nagrzewają, co wiąże się z większym poborem mocy. Przez to też generuje duże koszty, ponieważ wykorzystuje przewody grzejne do ogrzewania miejscowego. Z tego względu maty najczęściej stosuje się pod płytkami w łazience lub w kuchni, a folie – pod panelami lub deską w salonie i w sypialni. Dodajmy, że mata grzewcza sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie jest dużo zabudowy, ponieważ tam folia nie może być użyta. Folia natomiast instalowana jest pod podłogami, ale też w ścianach i sufitach jako element uzupełniający instalacje grzejnikowe.

Jeżeli chodzi o budowę, to mata grzewcza ma konstrukcję z siatki z włókna szklanego i przewody grzewcze pokryte teflonem. Dzięki takiej budowie rozgrzewa się szybko do wysokich temperatur, nagrzewając płytki, które następnie oddają ciepło w formie promieniowania podczerwonego lub w bezpośrednim kontakcie. Maty grzewcze zasilane są prądem o napięciu 230 V, a moc wynosi 150 W na mkw. powierzchni.

Folia grzejna wykonana jest z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Ma wewnątrz bardzo cienką matrycę, która podczas ogrzewania wykorzystuje zjawisko elektrycznego oporu węgla. Jej zaletą jest to, że rozgrzewa się równomiernie i powoli, przez co jest bezpieczna dla podłóg. Dodatkowo jest wytrzymała i nieprzenikalna, co zapewnia długoletnią stabilność pracy całego systemu grzewczego.

Reasumując, wybór odpowiedniej folii pod podgrzewanie podłogowe zależy od rodzaju samego ogrzewania i rodzaju pokrycia. Do wyboru mamy ogrzewanie wodne, elektryczne lub powietrzne, a pokrycie to na przykład płytki, które wymagają zastosowania odpowiednich materiałów i izolacji oraz technik montażu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku standardowego ogrzewania podłogowego w budynkach mieszkalnych najczęściej stosowana jest folia aluminiowa, która spełnia wymagania stawiane przed inwestorami i wykonawcami oraz zapewnia odpowiednie zabezpieczenie dla systemu grzewczego. Zastosowanie folii pod podłogówkę przekłada się na niższy koszt eksploatacji ogrzewania i przynosi mieszkańcom pożądany komfort termiczny.