Schody na strych to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i umożliwia dostęp do najwyższej kondygnacji domu, gdzie można przechowywać wiele różnych rzeczy. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność prac, aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna w czasie użytkowania. Sprawdź, jak wykonać schody strychowe.

 

Jak wybrać odpowiednie schody na strych?

Schody strychowe składają się ze składanych stopni. Aby dostać się na poddasze, wystarczy pociągnąć skrzynię, natomiast po zejściu mechanizm automatycznie podnosi konstrukcję, która chowa się w wyłaz strychowy.

Montaż schodów strychowych jest korzystny dlatego, że:
• umożliwia wygodny i bezpieczny dostęp do najwyższej kondygnacji domu – konstrukcja jest ukryta w suficie, dlatego nie zajmuje cennego miejsca i nie powoduje utrudnień podczas poruszania się po korytarzu, tak jak ma to miejsce w przypadku schodów stacjonarnych;
• zapobiega mostkom termicznym, które powstają, jeśli w systemie ocieplenia dachu znajduje się otwór wyłazowy zamknięty cienkim wiekiem – schody na strych mają klapę o budowie warstwowej, a więc typu „sandwich”, w której pomiędzy okładziną wykonaną z płyt drewnopochodnych znajduje się wypełnienie z polistyrenu o grubości 4–7 mm;
• zapewnia wysoką estetykę – klapa jest tak skonstruowana, że nie rzuca się w oczy, dlatego możliwy jest nawet montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym znajdującym się w salonie;
• gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa, którego nie zapewnia sama drabinka.
Jeśli chodzi o schody strychowe, wybór jest spory. Możemy zdecydować się na jeden z poniższych systemów:
• Segmentowy – składa się z dwóch, trzech lub czterech elementów, które są połączone zawiasami i wysuwają się oraz składają, tworząc drabinkę. Mogą one być zbudowane z drewna (najlepiej zastosować sosnę albo świerk) bądź metalu, przy czym konstrukcja stalowa ma większe dopuszczalne obciążenie, nawet do 200 kg (drewniana – 160 kg).
• Nożycowy – wykonany z metalowych członów aluminiowych czy stalowych, które składają się w harmonijkę. Maksymalne obciążenie to 200 kg. Schody nożycowe wymagają mniejszej skrzynki, dlatego łatwiej jest je schować w stropie.
• Rozsuwany – zamiast zawiasów jest on oparty na okuciach pozwalających na przesuwanie się elementów względem siebie, dlatego można go dostosować do dowolnej wysokości. Często wykorzystuje się go w niskich pomieszczeniach.

Dostępne są również systemy zdalnie sterowane, wyposażone w napęd elektryczny oraz sterownik z przełącznikiem. Wybierając je, warto sprawdzić, czy pozwalają na manualną obsługę.

Decydując się na schody składane, musimy dopasować je do wielkości pomieszczenia. Elementy powinny się swobodnie rozkładać i umożliwiać wygodne wchodzenie oraz wnoszenie przedmiotów na poddasze. Typowe schody mają wymiary 120 na 70 cm, co umożliwia bezpieczne poruszanie się po stopniach.

 

Wyłaz na strych – co warto wiedzieć przed montażem?

Wyłaz strychowy to mechanizm, który jest wyposażony w skrzynię z ruchomą klapą – wystarczy ją pociągnąć za pomocą drążka zakończonego hakiem, aby wysunąć schody lub drabinkę. Do wyboru mamy wyłaz:
• ocieplony bądź nie – ten drugi można wybrać, gdy różnica temperatur między poddaszem a pozostałymi częściami domu jest niewielka,
• drewniany albo metalowy – stal jest bardziej wytrzymała i odporna na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego przydaje się, jeśli zdecydowaliśmy się na wysuwaną drabinkę.

Prawidłowy montaż wyłazu zapewnia właściwą izolację cieplną. Poza tym gwarantuje swobodny dostęp do poddasza, a także wpływa na stabilność konstrukcji, co umożliwia jej bezpieczne użytkowanie.

 

otwarty właz na poddasze, z przymocowanymi, złożonymi schodami nożycowymi

 

Od czego zacząć montaż schodów strychowych?

Schody składane na strych najlepiej wykonać podczas budowy domu, zanim dojdzie do ostatecznego wykończenia wnętrza oraz ocieplenia stropu. Można to zrobić również w trakcie eksploatacji pomieszczeń, jednak wówczas trzeba liczyć się z tym, że prace wygenerują sporo zanieczyszczeń.

Montaż należy rozpocząć od wycięcia otworu stropowego. Należy to zrobić precyzyjnie, gdyż powinien on:
• odpowiadać rozmiarowi schodów,
• umożliwiać swobodne przemieszczanie się w górę i w dół,
• być tak umieszczony, aby podczas wchodzenia na poddasze nie uderzano głową o elementy więźby dachowej.

Jeśli chodzi o montaż schodów strychowych w stropie betonowym, to otwór powinien być większy o 2 cm od wymiarów skrzyni. Może on mieć kształt prostokąta albo koła.

 

Co jest potrzebne do montażu schodów strychowych?

Schody strychowe mogą być prawidłowo zamocowane, jeśli użyjemy odpowiednich narzędzi. Niezbędne będą:
wkrętarka,
• piła ręczna,
poziomica,
• składana miarka,
• kątownik,
• ołówek.

Warto wyposażyć się także w drabinę o płaskich szczelinach, solidny pomost roboczy, wkręty, olej smarowy oraz rękawice ochronne.

Montaż schodów strychowych wymaga również zastosowania akcesoriów, takich jak:
barierki ochronne – umieszcza się je od strony poddasza, przytwierdzając do stropu za pomocą kątowników montażowych; elementy te są na ogół wykonane z drewna sosnowego, przy czym, w celu zwiększenia wytrzymałości, stosuje się stalowe płaskowniki,
listwy wykończeniowe – dzięki nim zamaskujemy szczeliny znajdujące się na spodzie konstrukcji; akcesoria wykonuje się najczęściej z PVC bądź drewna sosnowego,
stopki – montowane na ostatnim segmencie drabinki, poprawiają jej stabilność,
stalowa bądź drewniana poręcz – zwiększa bezpieczeństwo i komfort korzystania ze schodów,
łuk górny z klamką – poprawia parametry izolacyjne oraz zapobiega osadzaniu się kurzu na klapie,
• dodatkowy stopień znajdujący się między ostatnim schodkiem a podłogą na najwyższej kondygnacji domu.

Warto ponadto pomyśleć o zakupie kątowników montażowych, które usztywniają konstrukcję oraz ułatwiają jej osadzenie w suficie. Przydatny będzie również mechanizm odciążający, dzięki któremu szybciej rozłożymy oraz schowamy drabinę.

 

Montaż schodów strychowych. Instrukcja krok po kroku

Kupując schody na strych, zwykle otrzymujemy kompletny zestaw wraz z instrukcją obsługi. Wystarczy stosować się do informacji znajdujących się w niej, aby montaż przebiegł bezproblemowo.

Konstrukcję wykonamy, realizując następujące etapy:
• Mocowanie skrzyni z drabinką – schody można przykręcić do jętek dachowych, a jeśli ich rozpiętość jest znaczna, wykorzystuje się dodatkowe poprzeczki oraz belki. W celu usztywnienia konstrukcji stosuje się kątowniki, do których wkręcamy szpilki i nakładamy na nie ceowniki. Ważne jest umieszczenie między skrzynką a stropem przekładek montażowych, które pozwalają na poprawne przenoszenie obciążenia ze schodów na sufit oraz zapobiegają odkształceniom skrzynki.
• Wypoziomowanie – polega na dokręcaniu bądź odkręcaniu kątowników.
• Uszczelnianie – w jego ramach można wykorzystać uszczelki bądź zestaw izolacyjny, składający się z bloków z wełny owczej oraz kołnierza paroszczelnego i paroprzepuszczalnego, które służą do wypełnienia luki między skrzynką a otworem.
• Dopasowanie długości drabinki do wysokości pomieszczenia – w tym celu docina się elementy do pożądanej długości.
• Przykręcenie klapy za pomocą wkrętów.

Ostatnim krokiem jest wykończenie otworu, aby całość wyglądała estetycznie. W tym celu stosuje się plastikowe listwy montowane na wcisk między skrzynką a otworem stropowym. Aby upiększyć wnętrze, można wybrać elementy dekoracyjne.

 

widok z poddasza na otwarty właz strychowy, z przymocowanymi schodami nożycowymi

 

Jak sprawdzić, czy schody na strych są prawidłowo zamontowane?

By móc wygodnie i bezpiecznie korzystać ze schodów strychowych, musimy zweryfikować, czy:
• po rozłożeniu dolna część drabinki całkowicie przylega do podłogi,
• schody łatwo się otwierają i zamykają,
• po zamknięciu klapa tworzy jednolitą powierzchnię z sufitem,
• przekątne schodów są równe – jeśli tak nie jest, należy użyć klinów, które wciska się pomiędzy strop a skrzynię.

Montaż schodów strychowych nie jest trudny i możemy wykonać go samodzielnie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by to zrobić, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie oraz zapewnią prawidłowe zamocowanie, w tym pod kątem szczelności.