Dach może wymagać remontu. Prace należy przeprowadzić wówczas, gdy budynek jest mocno zniszczony i pod poszycie przedostaje się woda. Remont dachu powinien być wykonany po dokładnych oględzinach. Niezbędne jest uwzględnienie wielu etapów, aby konstrukcja była stabilna i odporna na oddziaływanie wielu czynników, w tym pogodowych. Dowiedz się, jak powinna wyglądać wymiana poszycia dachu.

 

Kiedy potrzebny jest remont dachu?

Niekiedy wystarczy wykonać niewielkie przeróbki i nie jest potrzebna wymiana pokrycia. W każdym przypadku należy skonsultować się z dekarzem, który dokona oględzin oraz oceni stan konstrukcji i jej poszczególnych elementów, a także podejmie decyzję, jakie prace są niezbędne.

Remont starego dachu przeprowadza się wówczas, gdy:
• zauważalne są niewielkie przecieki, które wpływają na przedostawanie się wilgoci pod poszycie oraz powodują rozwój pleśni czy grzybów na elementach konstrukcyjnych lub ścianach;
• na więźbie gnieżdżą się szkodniki, w tym ptaki, owady czy gryzonie, które wiją gniazda, zanieczyszczają otoczenie, powodują nadmierny hałas oraz, tak jak szerszenie, stanowią zagrożenie dla domowników;
• przeprowadza się prace związane z adaptacją strychu na cele mieszkalne;
• istnieje konieczność uzyskania dostępu do więźby w celu odgrzybienia poddasza nieużytkowego.

Modernizacja dachu wystarcza zwykle wtedy, gdy pokrycie z dachówki ceramicznej lub betonowej jest w dobrym stanie, a jedynie niektóre elementy zostały uszkodzone, na przykład w wyniku upadku ciężkiej gałęzi podczas wichury, bądź odbarwiły się w następstwie działania promieniowania słonecznego albo rozwoju glonów i mchów.
Także papa nie wymaga całościowej wymiany, gdyż można wykorzystać hydroizolacyjne membrany dachowe w płynie. Pozwalają one na punktowe uzupełnienie ubytków. Tworzą jednolitą, odporną na pęknięcia oraz przetarcia powłokę, a dzięki temu, że są aplikowane w cienkich warstwach, nie obciążają konstrukcji dachu.

 

mężczyzna w pomarańczowych, poplamionych spodniach trzyma palnik i wykonuje remont dachu, pokrytego papą bitumiczną

 

W jakich przypadkach konieczna jest wymiana poszycia dachu?

Czasem nie wystarczy częściowa naprawa dachu. Całkowita wymiana poszycia jest konieczna, gdy:
• zniszczeniu uległo wiele dachówek – nawet jeśli uszkodzenia są widoczne tylko na jednej części połaci, w trakcie napraw może okazać się, że remont jest niezbędny w wielu innych miejscach;
• woda na szeroką skalę przedostaje się pod poszycie, co zwiększa ryzyko zawilgocenia warstw izolacyjnych (wełny mineralnej czy membran dachowych);
• na powierzchni dachu widoczne są liczne przebarwienia oraz zabrudzenia – ich usunięcie może być kłopotliwe, a nawet niemożliwe, jeśli zaniedbania są wieloletnie;
• zmianie ulegnie konstrukcja dachu, co wymaga naprawy bądź wzmocnienia więźby, szczególnie jeśli blachę ma zastąpić znacznie cięższa dachówka ceramiczna.
Wymianę poszycia należy przeprowadzić, gdy wykonuje się remont starych, zniszczonych budynków. Często okazuje się, że mają one uszkodzoną więźbę oraz brakuje odpowiednich warstw hydro- czy termoizolacji. Wówczas trzeba zastosować wiele materiałów pozwalających na kompleksowe wykończenie dachów, w tym nie tylko pokrycia, ale również rynny czy systemy odgromowe.

Znacznie trudniej w porównaniu do pokrycia ceramicznego czy betonowego wykonać ograniczone naprawy w przypadku blachodachówki albo blachy trapezowej. Wprawdzie drobne zarysowania można zamaskować farbami, taśmami czy masami uszczelniającymi, jednak w przypadku większych uszkodzeń konieczna jest wymiana. Nowe arkusze odbiegają kolorystycznie od starych, co negatywnie wpływa na estetykę.

 

Wymiana pokrycia dachowego – zgłoszenie czy pozwolenie?

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty należy skompletować, by możliwa była wymiana pokrycia dachowego. Zgłoszenie nie jest wymagane, gdy planowany jest ograniczony remont dachu. Dotyczy to wymiany niektórych arkuszy czy modułów bądź dachówki ceramicznej na lżejszą blachodachówkę.

W innych przypadkach niezbędne jest zgłoszenie robót do starostwa. Odnosi się to do wymiany pokrycia wiążącej się z dodatkowymi pracami, które zmieniają parametry użytkowe lub techniczne obiektu. Przykładami są:
• zastąpienie zniszczonej więźby nowymi elementami,
• podniesienie poddasza,
• wstawienie okna dachowego,
• wygospodarowanie dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych.

Zgłoszenie jest wymagane także wówczas, gdy realizowane będą przeróbki dachu w budynku położonym w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Organ ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu i jeśli tego nie zrobi, można przystąpić do prac. W decyzji może znaleźć się zapis o braku zgody na inwestycję – wpływ na to ma często niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się zasady dotyczące na przykład zapewnienia odpowiedniego kąta nachylenia dachu (może to być 30–45º).

Nierzadko trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Jest ono wymagane, gdy:
• obszar oddziaływania inwestycji wykracza poza działkę, na której znajduje się dom – remont dachu spowoduje na przykład zacienienie innej posesji,
• przeróbki dotyczą budynku wpisanego do rejestru zabytków bądź objętego opieką konserwatorską.

Jeśli dokonuje się niewielkich prac, które mają na celu eliminację przecieków, a także gdy wymienia się pokrycie dachowe bez ingerencji w więźby, nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu odpowiedniemu organowi. W innych przypadkach niezbędne jest zgłoszenie bądź pozwolenie – brak dopełnienia formalności może skutkować karą grzywny oraz nakazem przywrócenia budynkowi poprzedniego wyglądu.

 

Wymiana poszycia dachowego - na drewnianej konstrukcji układana jest ceramiczna, czerwona dachówka

 

Wymiana poszycia dachu krok po kroku

Wszelkie czynności powinny być wykonywane przez specjalistów, którzy dysponują odpowiednim poziomem wiedzy oraz sprzętem. Da to gwarancję, że przeróbki zostaną wykonane profesjonalnie i podczas użytkowania budynku nie pojawią się problemy na przykład z przeciekającym dachem.

W pierwszej kolejności należy ocenić stan pokrycia i elementów konstrukcyjnych. Sprawdza się, czy:
• na dachówkach ceramicznych są ubytki i zniszczenia,
• blachodachówka jest skorodowana,
• więźba uległa zagrzybieniu i spróchnieniu.

Kolejny etap to demontaż starego pokrycia. Należy uważać, by nie uszkodzić elementów konstrukcyjnych. Prace warto prowadzić przy dobrej pogodzie, gdyż po usunięciu gontu czy papy wiele części budynku jest odsłoniętych i są narażone na deszcz albo grad. W celu ich ochrony można zakupić duże arkusze grubej folii.

Następnie dochodzi do budowy nowej więźby albo naprawy ubytków i uszkodzeń w jej ramach. Usuwa się zagrzybione łaty i kontrłaty, uzupełnia lub wymienia warstwy ocieplenia (można do tego wykorzystać folię paroizolacyjną oraz styropian), a także montowane są systemy hydro- oraz termoizolacji, zabezpieczające wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi. Na tym etapie należy wybrać rodzaj poszycia – jeśli zastosowana zostanie blachodachówka, wystarczą łaty i kontrłaty, z kolei papa, gont bitumiczny czy membrana wymagają sztywnego poszycia.

W dalszej kolejności należy wykonać montaż okien, jaskółek, lukarn i innych elementów. Ważne jest prawidłowe przymocowanie rynien – można je przytwierdzić za pomocą haków od wierzchu połaci bądź z boku krokwi czy do deski okapowej.

Ostatni etap to wykonanie pokrycia. Uwagę należy zwrócić na dokładne uszczelnienie, aby do warstw ocieplenia i wnętrza budynku nie przedostawała się woda. Jest to szczególnie istotne w takich miejscach, jak komin czy okna dachowe – warto tam zastosować taśmy izolacyjne czy kołnierz. Ważne znaczenie ma również ochrona przed porywistym wiatrem, do czego służy klamrowanie.

W zależności od wybranego przez inwestora rozwiązania koszt remontu jest zróżnicowany. Tanie pokrycie dachowe, które zapewnia wytrzymałość przez wiele lat, to blachodachówka – koszt materiałów i robocizny to około 80–80 zł/m². Pod względem ekonomicznym dobrze wypada także gont bitumiczny. Znacznie więcej kosztuje dachówka ceramiczna (około 100–115 zł/m²).

Wymiana poszycia dachu, szczególnie jeśli ma być wykonana na całej powierzchni, to trudne zadanie. Wymaga doboru odpowiedniej technologii oraz zabezpieczenia budynku przed wilgocią. Powinna być przeprowadzona, gdy więźba jest zniszczona bądź dochodzi do licznych przecieków. Prawidłowo zrealizowany remont zagwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.