Przeglądając ofertę sklepów z materiałami budowlanymi, znajdziemy duży wybór farb – zarówno zwykłych, spełniających wymagania większości osób, jak i profesjonalnych. Czym farba profesjonalna różni się od zwykłej farby do ścian? Czy warto w nią zainwestować? W jakich sytuacjach się sprawdzi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym wyróżniają się farby dla profesjonalistów?

Wbrew obiegowej opinii profesjonalne farby do wnętrz nie są lepszej jakości tylko dlatego, że są nieco droższe. Muszą one spełniać cały szereg wysokich wymagań dotyczących zdolności krycia, wpływu na zdrowie zarówno malującego, jak i mieszkańca (np. farby dla alergików ze specjalnymi atestami) czy możliwości krycia specyficznych powierzchni, takich jak np. beton czy metal. Mają też nietypowe kolory, różne stopnie połysku, łatwo kryją duże powierzchnie czy spełniają inne parametry, potrzebne w przypadku nietypowych zastosowań.

Najlepsze farby do wnętrz mają nieco inny skład niż zwykłe farby – dzięki temu o wiele łatwiej się rozprowadzają i są wydajniejsze. Za farby profesjonalne uznaje się także wszystkie farby o specjalnych właściwościach; farby strukturalne, fluorescencyjne, wypełniające czy dające inne, nietypowe efekty.

 

Różne rodzaje farb profesjonalnych

Jak więc widać, można wybierać spośród naprawdę wielu rodzajów farb. Jednak każdy zakup farby profesjonalnej musi być bardzo przemyślany, ponieważ pomalowanie powierzchni błędnie dobraną farbą może być katastrofalne w skutkach. Dobrym przykładem jest farba lateksowa, która wchodzi na tyle głęboko w strukturę ściany, że usuwanie starej farby ze ścian w takiej sytuacji może oznaczać konieczność położenia nowej gładzi.

 

Z jakimi rodzajami farb profesjonalnych możemy się spotkać?

Farba proszkowa – służy do malowania gładkich powierzchni metalowych, np. części pojazdów, rowerów czy elementów infrastruktury miejskiej. Aby spełnić to zadanie, musi być elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne; ma jednak dość ograniczoną paletę barw.
Farba przemysłowa – jej zadaniem jest ochrona powierzchni metalowych przed uszkodzeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład promieniowaniem słonecznym lub środkami chemicznymi. Farby przemysłowe również mają mały wybór kolorów – należy jednak pamiętać, że w ich przypadku wygląd i funkcja dekoracyjna schodzą na dalszy plan.
Farba podkładowa do ścian – świetnie sprawdzi się na powierzchni, która nadmiernie wchłania wilgoć. Jest też stosowana na ścianach, na których należy przykryć stary kolor przed nałożeniem nowego (nierzadko stosuje się ją we wnętrzach, które w przeszłości były pomalowane na ciemny lub jaskrawy kolor, a muszą być białe lub jasne).
Farba kredowa do ścian – wielu osobom może źle się kojarzyć ze względu na dużą trudność w jej usuwaniu, zwłaszcza w starych domach i blokach wielkopłytowych (farba kredowa była dawniej dość powszechnie stosowana). Na szczęście dzisiejsza farba kredowa do ścian nie ma wiele wspólnego z tą dawną – występuje w wielu rodzajach, ma bardzo ciekawe kolory i można za jej pomocą uzyskać nietypowe efekty. Jest powszechnie stosowana do malowania drewna.
Farba lamperyjna – w latach 80. i 90. stosowało się ją w pomieszczeniach, w których łatwo o zabrudzenia: w kuchni, w łazience czy warsztacie. Pod tym względem działa podobnie do współczesnej farby lateksowej. Nadal stosuje się ją w szkołach, szpitalach czy budynkach użyteczności publicznej. Lamperia tworzy grubą i odporną powłokę.
Farba okrętowa Sigma – to inny dobry przykład farby profesjonalnej, przeznaczonej do ścisłego i nietypowego zastosowania, jakim jest malowanie powierzchni stalowych wystawionych na silne działanie trudnych warunków atmosferycznych i rdzy. Wbrew jej nazwie oprócz okrętów stosuje się ją także na dachach, kontenerach, ogrodzeniach, sprzęcie budowlanym czy pojazdach.
Farba akrylowa do tynku mozaikowego – tynk mozaikowy (znany także jako marmolit) jest popularnym rodzajem wykończenia elewacji budynków i wnętrz, bardzo odpornym na uszkodzenia. Jego renowacja może polegać albo na zdjęciu starej warstwy tynku i nałożeniu nowej, albo na pomalowaniu starego tynku specjalną farbą przeznaczoną właśnie do tego celu.
Farba proszkowa w sprayu – tego typu farba świetnie kryje różne powierzchnie i przy tym jest bardzo łatwa i szybka w użyciu. Doskonale nadaje się do malowania skomplikowanych powierzchni i przedmiotów, na których w dodatku nie mogą być widoczne ślady po pędzlach czy wałkach.

 

młoda, roześmiana para, nakłada za pomocą wałka malarskiego, ciemno-żółtą farbę na ścianę pokoju. W tle rozrzucone, kartonowe pudełka

 

Profesjonalna farba lateksowa

Jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach farbą profesjonalną jest farba lateksowa. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim odporności na uszkodzenia mechaniczne, np. na zarysowania i spękania, oraz łatwemu czyszczeniu – aby zetrzeć z niej plamy, farbę lateksową można nie tylko przetrzeć szmatką, ale nawet szorować. Farba lateksowa jest również znana z tego, że jest bezpieczna dla zdrowia i polecana dla alergików, ponieważ możemy bez obaw ścierać z niej kurz. Jest również bardzo elastyczna, odporna na wilgoć (niektóre jej odmiany są wręcz wodoodporne) i na promienie słoneczne. Dzięki temu nie blaknie i tym samym nie wymaga tak częstego odmalowywania, jak np. farba akrylowa.

Jednocześnie malowanie farbą lateksową jest bardzo łatwe i niczym się nie różni od malowania innymi popularnymi rodzajami farb – można nią malować za pomocą dostępnych w sklepach budowlanych wałków i pędzli. Przed malowaniem ścian należy ją jednak rozcieńczyć wodą.

Warto wiedzieć, że farbą lateksową można malować wiele rodzajów powierzchni, w tym również drewno, żeliwo czy stal. Na każdej z nich będzie się odznaczała bardzo mocnym kryciem. Dobrej jakości farby lateksowe mogą dokładnie pokryć powierzchnię po nałożeniu tylko jednej warstwy.

 

Jak wybrać najlepszą farbę do użytku profesjonalnego?

Jeśli przeglądamy oferty sklepów budowlanych lub nawet wypróbowaliśmy różne rodzaje farb dekoracyjnych i nie spełniają one naszych wymagań, to warto szukać rozwiązań wśród farb profesjonalnych. Jednak wybranie odpowiedniej farby profesjonalnej wymaga zastanowienia się nad tym, jakiego dokładnie efektu oczekujemy.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farb profesjonalnych?

Przede wszystkim musimy dobrze znać powierzchnię, którą będziemy malować. Jeśli jesteśmy świeżo po remoncie i mamy do pomalowania płyty gipsowo-kartonowe, to farba nie musi spełniać wyśrubowanych norm krycia czy wydajności; trudności pojawią się jednak, gdy np. zamalowujemy starą farbę lub chcemy pokryć stary tynk czy tapetę. Może się okazać, że potrzebujemy nie tylko farby dającej określony kolor, ale także farby wyrównującej nierówności ścian. W dodatku przy takich powierzchniach istnieje ryzyko, że ściana będzie mocno chłonęła farbę, więc nie bez znaczenia będzie jej gęstość, wydajność i łatwość nakładania. W przypadku starych powierzchni warto również rozważyć użycie farby podkładowej przed pomalowaniem farbą docelową.

Innym czynnikiem decydującym o wyborze farby, na który warto zwrócić uwagę, jest czas jej schnięcia – zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkamy w tym samym mieszkaniu lub w domu, w którym znajdują się malowane przez nas pomieszczenia. To kwestia nie tylko tego, jak szybko będzie można korzystać z malowanych pomieszczeń, ale również samopoczucia – intensywny zapach farby może powodować problemy z koncentracją, a nawet bóle głowy czy nudności. Szybkoschnąca farba oszczędzi tych trudności.

Jeśli pomimo wiedzy o naszych wymaganiach nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj farby wybrać, dobrym rozwiązaniem może być pomalowanie fragmentu powierzchni próbkami kilku rodzajów farb lub skonsultowanie się ze specjalistą.

 

młody mężczyzna w koszuli w kratę, stoi na drabinie i za pomocą wałka malarskiego nakłada na ścianę niebieską, kredową farbę

 

Nakładanie profesjonalnych farb

Gdy wybierzemy właściwe farby, warto też wiedzieć, jak malować powierzchnie, aby uzyskać pożądany efekt i robić to sprawnie.

Mówi się, że dobre narzędzia to połowa sukcesu w wykonywaniu pracy – i to powiedzenie doskonale sprawdza się przy nakładaniu farb. Nie warto oszczędzać na narzędziach malarskich, ponieważ skutki takich oszczędności odczujemy nie tylko w łatwości nakładania farby, ale także w jej wydajności i w jej wyglądzie po wyschnięciu.

Najczęściej stosowanymi narzędziami do malowania – również farbami profesjonalnymi – są oczywiście wałki i pędzle. Jednak wałek wałkowi nierówny: do malowania farbami wodorozcieńczalnymi najlepszy będzie wałek z mikrofibry, z kolei przy farbach lateksowych sprawdzą się wałki sznurkowe, a do malowania farbami rozpuszczalnikowymi należy użyć wałków welurowych (składniki tego typu farb mogą rozpuścić poliamid, z którego zrobiona jest mikrofibra).

Oprócz wałków przydadzą się nam także pędzle do zamalowywania tych kątów i miejsc, do których wałki nie docierają, np. narożniki ścian i przestrzeń wokół grzejników. Do malowania miejsc za grzejnikami, rurami i innymi wystającymi elementami będą nam potrzebne pędzle kątowe.