Ocieplanie dachów i poddaszy nie jest zadaniem łatwym. W pierwszej kolejności trzeba zdecydować, jaki materiał najlepiej spełni swoje zadanie. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o izolację termiczną, ale też o inne aspekty, w tym oczywiście o cenę inwestycji. Podpowiadamy, czym najlepiej ocieplać dachy i poddasza – wełną mineralną (a jeśli tak, to jaką) czy styropianem. A może czymś jeszcze innym?

 

Metody ocieplania dachu i poddaszy

Prawidłowa termoizolacja budynku mieszkalnego to jeden z kluczowych aspektów współczesnego budownictwa. Przepisy prawne dotyczące izolacji cieplnej budynków regulują niektóre kwestie zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym: z jednej strony dużą rolę odgrywa tu proces dekarbonizacji zasobów budowlanych, z drugiej chodzi po prostu o energooszczędność, komfort użytkowania i mniejsze rachunki po stronie mieszkańców. A jeśli uwzględnimy fakt, że nieodpowiednie ocieplenie dachu i poddasza może być przyczyną straty nawet do 25 procent ciepła budynku, wówczas dostrzeżemy wagę zagadnienia.

W zasadzie mamy dwie metody ocieplania dachów skośnych:
– metodę międzykrokwiową,
– metodę nakrokwiową.

 

Ocieplanie dachu metodą międzykrokwiową

Pierwszą z metod ocieplania dachów jest metoda międzykrokwiowa. Jest ona ciągle częściej wybierana niż metoda nakrokwiowa jako solidna i sprawdzona. Polega na ociepleniu dachu od strony poddasza (co też wpływa na większe bezpieczeństwo prac montażowych). W przypadku postawionego już, a nie dopiero stawianego budynku, metoda międzykrokwiowa będzie optymalnym wyborem.

Pewną wadą metody międzykrokwiowej jest to, że na powierzchni krokwi mogą tworzyć się mostki cieplne (zwane także mostkami termicznymi). W celu ich uniknięcia pod krokwiami dodatkowo układa się materiał izolacyjny. Wybierając metodę międzykrokwiową, należy liczyć się ponadto ze zmniejszoną powierzchnią użytkową poddasza. Pod względem właściwości termoizolacyjnych jest ona jednak jak najbardziej odpowiednia.

 

Ocieplanie dachu metodą nakrokwiową

Metodą alternatywną do międzykrokwiowego ocieplania dachu skośnego jest metoda nakrokwiowa. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku izolacja układana jest po stronie zewnętrznej (większe wyzwanie pod kątem bezpieczeństwa montażu). Zamiast wełny mineralnej czy styropianu, które wykorzystuje się przy ocieplaniu międzykrokwiowym, używa się tutaj płyt izolacyjnych, które układa się na krokwiach albo na deskowaniu dachu. W dzisiejszych czasach nakrokwiowa metoda ocieplania dachu zyskuje coraz większe grono zwolenników: z jednej strony zapewnia ona dobrą wentylację latem i optymalne ocieplenie zimą, z drugiej nie ma tu problemu mostków ciepła, jak ma to miejsce w przypadku metody międzykrokwiowej. Dodatkowymi atutami tego rozwiązania jest trwałość instalacji oraz szersze pole do popisu przy zagospodarowaniu poddasza.

 

poddasze nowego domu ocieplone wełną mineralną, w tle drabina, płyty osb i narzędzia

 

Czym ocieplić poddasze?

Skoncentrujmy się na tradycyjnej, międzykrokwiowej metodzie ocieplania dachów. Podstawowym zagadnieniem będzie tu wybór materiału, z którym będziemy pracować.

Do ocieplania dachów i poddaszy stosuje się przede wszystkim:
– wełnę mineralną szklaną,
– wełnę mineralną skalną,
– styropian,
– płyty izolacyjne,
– pianka PUR.

 

Ocieplanie poddaszy wełną mineralną

Najpopularniejszym materiałem służącym do ocieplania dachów i poddasza jest wełna mineralna. Ma ona kilka istotnych zalet: lekkość, dobre właściwości izolacyjne (cieplne i akustyczne), łatwość montażu oraz doskonałą elastyczność – co w przypadku wypełniania przestrzeni między krokwiami, czasem niekoniecznie łatwo dostępnych, jest niezwykle ważne. Warto podkreślić, że wełna mineralna to optymalny materiał termoizolacyjny, który (przy odpowiedniej grubości warstw) bez trudu spełnia wymogi nowego, obowiązującego od 2021 roku standardu ocieplenia dachów WT2021. Ponadto wełna mineralna ma dobre właściwości paroprzepuszczalne, co przy drewnianej konstrukcji dachu jest dość istotną cechą, pozwalającą utrzymać ją w stanie suchym.

Do wyboru mamy wełnę mineralną skalną oraz szklaną, które cechują nieco inne właściwości. Na rynku dostępna jest jeszcze wełna żużlowa, wykonana z odpadów wielkopiecowych, jednak w porównaniu z pozostałymi wymienionymi rodzajami wełny ma dużo gorsze właściwości termoizolacyjne – jest za to znacznie tańsza.

 

Wełna skalna czy wełna szklana – która lepsza?

Zarówno wełna skalna, jak i wełna szklana mogą pochwalić się porównywalnymi zaletami, jeśli chodzi o nasiąkliwość i paroprzepuszczalność – pod tym względem ciężko wskazać faworyta. Czym więc różni się jedna wełna od drugiej? Wełna szklana gwarantuje lepszą termoizolację, prezentuje się lepiej również pod względem wagi, zdolności pochłaniania hałasu oraz ceny. W celu ocieplania dachów skośnych wydaje się lepszym rozwiązaniem, choć ciężko jednoznacznie stwierdzić, że zawsze będzie ona lepsza od wełny skalnej. Pod względem izolacji – tak, jednak są przypadki, w których zastosowanie wełny skalnej jest uzasadnione. Na przykład w razie potrzeby szczególnego zabezpieczenia się przed ogniem: chociaż wełna mineralna w ogóle jest tworzywem odpornym pod tym względem, to ocieplenie poddasza wełną skalną ma tu doskonałe zastosowanie.

Sprawdź ceny wełny mineralnej skalnej w katalogu SIG!

 

Montaż wełny mineralnej – krok po kroku

W procesie montażu wełny mineralnej można wyszczególnić kilka ogólnych etapów:
1. przygotowanie materiałów, narzędzi i sprawdzenie ogólnego stanu dachu (uszkodzenia, pleśń i grzyby itd.),
2. położenie folii paroprzepuszczalnej pod deskowaniem,
3. ułożenie dwóch warstw wełny mineralnej o grubości 20-25 cm,
4. ułożenie folii paroszczelnej, która chroni wełnę przed działaniem pary wodnej,
5. montaż płyt gipsowo-kartonowych na wcześniej przygotowanym stelażu i prace wykończeniowe.

 

Ocieplanie dachu i poddaszy styropianem

Prócz wełny mineralnej mamy jeszcze kilka materiałów do ocieplenia najwyższej kondygnacji budynku. W pierwszej kolejności wymienić trzeba styropian, a dokładniej – płyty styropianowe, które zaopatrzone są w specjalne nacięcia zwiększające ich elastyczność. Choć są one rzadziej wybierane do ocieplania dachów i poddaszy niż wełna mineralna, to nie można odmówić im pewnych zalet. Przede wszystkim jest to dobry materiał termoizolacyjny, odporny na wilgoć, lekki i stosunkowo tani. Styropian ma jednak kilka wad, które trzeba brać pod uwagę: cechuje się słabą izolacją akustyczną, stosunkowo małą sprężystością i elastycznością, niską odpornością na ogień, a do tego dość łatwo się kruszy. W związku z tym, że styropian charakteryzuje niska paropszczepuszczalność, nie nadaje się on do ocieplania poddaszy domów drewnianych, ponieważ skutkuje to ryzykiem gnicia drewnianych elementów konstrukcji.

 

Płyty izolacyjne i pianka PUR

Należałoby jeszcze dla porządku wspomnieć o dwóch materiałach służących do ocieplenia dachu. Płyt izolacyjnych o dużej wytrzymałości i bardzo dobrej izolacji termicznej używa się w metodzie nakrokwiowej. W celu szybkiego ocieplenia dachu (ale też na przykład fundamentów) używa się również pianki poliuretanowej (zwanej także często po prostu pianką PUR), wytwarzanej za pomocą specjalnego agregatu. Pianka ma kilka ważnych zalet: po pierwsze, wypełnia każdą szczelinę, nie dopuszczając do powstawania mostków termicznych, po drugie – nie przepuszcza wilgoci. Problemem może być jednak jej cena oraz – w dłuższej perspektywie – trwałość instalacji.

 

drewniana, wewnętrzna konstrukcja dachu - poddasze zaizolowane nowoczesną pianką poliuretanową (PUR)

 

Ile kosztuje ocieplanie dachu i poddasza?

Na koniec przyjrzyjmy się kosztom ocieplenia dachu i poddasza z użyciem różnych materiałów. Trzeba podkreślić, że będą one uzależnione od kilku czynników, nie tylko od tego, czy użyjemy płyt izolacyjnych, styropianu czy wełny mineralnej. Generalnie rzecz biorąc, nakrokwiowa metoda ocieplania dachu jest kosztowniejsza niż międzykrokwiowa. Kluczową rolę będzie też odgrywała powierzchnia dachu i poddasza – im większa, tym oczywiście wyższe koszty będzie generować proces ocieplenia. Patrząc na zagadnienie pod kątem materiałów, najtańsze okazuje się ocieplenie poddasza styropianem – koszt materiału to około 20–30 zł za metr kwadratowy. W przypadku wełny koszt za metr waha się zazwyczaj od 20 do 45 złotych (choć można znaleźć oferty i poniżej 20 zł za metr kwadratowy).

 

Podsumowanie

Kwestia ocieplania dachu i poddasza to złożony temat. Wybór metody międzykrokwiowej czy nakrokwiowej jest uwarunkowany kilkoma czynnikami: przede wszystkim tym, czy ocieplamy nowy, budowany dopiero dom, czy już stojący. Również przy doborze odpowiedniego materiału izolacyjnego musimy brać pod uwagę wiele czynników, takich jak przeznaczenie poddasza, jego wielkość czy nasz budżet. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak cały czas wykorzystywanie wełny mineralnej, która pod wieloma względami ma przewagę nad styropianem, choć ten ostatni ma dobre cechy termoizolacyjne i jest rozwiązaniem tańszym.