FAQ


Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania odnośnie branży budowlanej i materiałów budowlanych.


Co to są rzygacze?

Są to zakończenia rynien lub innych przewodów wodnych, z których woda wydobywa się na zewnątrz. Najczęściej są w postaci twarzy lub pysków zwierząt. Charakterystyczne jest to, że woda wydobywa się właśnie z rozwartych paszczy w specyficzny sposób - stąd 'rzygacze'.


Co to znaczy gładź bezpyłowa?


Gładź bezpyłowa nakładana jest specjalną techniką, która eliminuje etap szlifowania przy obróbce gładzi. W związku z tym eliminuje się wytwarzanie pyłu i zmniejsza się czas przeznaczony na uporządkowanie miejsca pracy. Przykładem takiej gładzi jest Rigips Multi-Finish - nakładana dwukrotnie uniwersalna gładź stosowana od ponad 30 lat w Angli.


Czy płyty gipsowo-kartonowe mogą pęknąć?


Tak. Najczęściej pęknięcia i/lub zarysowania w konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych powstają w okresach o zwiększonej wilgotności powietrza (jesień, zima, wczesna wiosna) i niskich temperaturach zewnętrznych. Pojawiają się również podczas wykańczania poddaszy - w stykach z masywnymi elementami budynku. Na powstanie rys w szczególności podatne są styki płyt ciętych. Bardzo często pękają w wyniku popełnionych błędów wykonawczych - brak przestrzeni dylatacyjnych, złe wykonanie spoin między krawędziami płyt, sztywne połączenie powierzchni stykowych itp.


Która dachówka lepsza - cementowa czy ceramiczna?

Obie dachówki są podobne z wyglądu, mają zbliżony ciężar, podobnie je się układa. Dachówki ceramiczne to starsza i droższa technologia. Dachówki cementowe wytwarzane są mniej więcej od początku XX wieku jako tańsza alternatywa dla ceramiki.


Jaką masę szpachlową zastosować do łączenia płyt g-k, aby w jak największym stopniu wyeliminować możliwość pękania spoin?


Szpachlowanie stanowi bardzo ważny element suchej zabudowy i aby najlepiej spełniało swoje zadanie, musi tworzyć system uwzględniający rodzaj krawędzi płyty, właściwości masy szpachlowej i rodzaj taśmy zbrojącej. Krawędź PRO zawsze wymaga zastosowania taśmy zbrojącej, ale możliwe jest zastosowanie dowolnego jej rodzaju (np. taśmy papierowe lub szklanej).


Czym różnią się izolacje techniczne od budowlanych?


W dużym uproszczeniu – izolacje techniczne stosuje się w przemyśle do izolowania rur, kominów, instalacji i klimatyzacji. Izolacje budowlane stosowane są przeważnie w budownictwie mieszkaniowym, jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej jako materiały ociepleniowe do ścian, podłóg i dachów.


Jak poznać, że fundamenty są zawilgocone?

Należy zwrócić uwagę na defekty widoczne gołym okiem, jak ślady zawilgocenia na ścianach, łuszczącą się farbę, pękający i odpadający tynk, zmurszałą podłogę. Jeśli zauważy się niepokojące ślady, należy zadbać o zabezpieczeniu fundamentów przed działaniem wody.


Czemu nie mogę stosować tynku akrylowego do wełny mineralnej?

Z prostej przyczyny: tynk akrylowy zastosowany w systemie dociepleń na bazie wełny mineralnej nie przepuszcza wilgoci i tym samym uniemożliwia jej odparowanie. Do takiego rodzaju systemu należy zastosować tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy.