Płyty elewacyjne PIR

Płyty PIR (poliizocyjanuratowe) to materiał termoizolacyjny o bardzo niskim deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła. Mają dużą stabilność wymiarową, dzięki czemu tworzą zwartą i szczelną warstwę termoizolacyjną. W odróżnieniu od wełny i styropianu zachowują swoje wysokie parametry przez cały okres użytkowania i nie muszą być wymieniane przez dekady. O płytach PIR mówi się, że są przyszłością termoizolacji i to nie bez przyczyny. Dowiedz się, jakie płyty mamy w ofercie i dlaczego warto wybrać właśnie je.

Płyty PIR to cieńsza warstwa izolacji


PIR to skrót od poliizocyjanuratu – pianki termoizolacyjnej należącej do rodziny poliuretanów. Pianki tego typu dostosowują się do izolowanego elementu i wykorzystuje się je do izolacji technicznych w formie natrysku lub płyt izolacyjnych, z czego najpopularniejszym rozwiązaniem są właśnie płyty PIR.

Zalety płyt PIR:
  • niski współczynnik przewodzenia ciepła – cienka warstwa izolacji,
  • odporność na ogień, wodę, gryzonie,
  • duża wytrzymałość na wilgoć, pleśnie i grzyby,
  • możliwość całorocznego montażu,
  • zgodność z wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska.
Płyty PIR służą do ocieplania i wykonane są z poliuretanu PIR, który wyróżnia się doskonałą izolacyjnością cieplną, lepszą niż wełna i styropian. To sprawia, że można je układać cieńszą warstwą. Dla przykładu: minimalna grubość termoizolacji przy wymaganym współczynniku przenikania ciepła U dla przegrody dachowej dla płyty warstwowej PIR wynosi 115 mm, dla wełny szklanej – 180 mm, a dla styropianu EPS – 185 mm. Dlatego też dla doskonałej izolacji wystarczy minimalna grubość płyt PIR, która wynosi od 90 do 115 mm (można zastosować grubsze, w zależności od potrzeb).

Dlaczego warto wybrać PIR?


Płyty z pianki PIR to szybki sposób na efektywne ocieplenie ścian i innych powierzchni, takich jak podłoga, fundamenty lub dach. Zastosowanie cieńszej warstwy termoizolacji sprawia, że ubywa mniej powierzchni użytkowej budynku, co ma znaczenie przy izolacji stropów, dachu i przy ocieplaniu murów. Płyty PIR są przez to często stosowane przy modernizacji starych budynków, w których chce się zminimalizować straty powierzchni.
Co ważne, płyty PIR to też tani sposób na szczelną izolację. Cena płyty PIR zależy od jej przeznaczenia, a przy wycenie pod uwagę bierze się m2 materiału. Najtańsza jest podłogowa płyta PIR, a najdroższa – płyta elewacyjna. Dostępne są też płyty PIR w paczkach. Aktualne ceny sprawdzisz w naszym sklepie.

Płyty PIR w dobrych cenach – tylko w SIG


Sprzedajemy płyty PIR o długościach 1000, 1200, 2400 mm i szerokościach 600 i 2000 mm. Dostępne są różne grubości płyt, przez co idealnie dopasujesz grubość izolacji do swoich potrzeb. Stawiamy na wysoką jakość produktów i sprawdzone marki, dlatego znajdziesz u nas płyty PIR Siniat, Weber Saint-Gobain, Recticel, Termpir czy BalexMetal, które zostały wielokrotnie przetestowane w rozmaitych inwestycjach i cieszą się największą popularnością. Duża różnorodność produktów w ofercie SIG umożliwia optymalne dopasowanie płyt PIR.

Warto wiedzieć, że płyta poliuretanowa jako materiał izolacyjny występuje w wersji PUR oraz PIR. Oba materiały są tworzywami odpornymi na działanie chemiczne czynników organicznych i nieorganicznych. Drugi wariant płyt fasadowych sprawdzisz w kategorii Płyty elewacyjne PUR.