Płyty budowlane OSB

Płyta drewnopochodna OSB ma szerokie zastosowanie w budownictwie, w branży wykończeniowo-remontowej, a nawet meblarskiej. Powstaje z prostokątnych wiórów drzewnych sprasowanych przy użyciu wysokiej temperatury i ciśnienia. Do jej produkcji najczęściej używana używane jest drewno świerkowe lub sosnowe. Jest tania i prosta w montażu.


Cechy płyt OSB


Płyty OSB mogą być jedno lub wielowarstwowe. Najpopularniejsze złożone są z trzech warstw – głównej i dwóch wzmacniających. Wykazują lepsze parametry od litego drewna:
  • Są odporne na wilgoć, zabezpieczone podkładem, nie pęcznieją. 
  • Dobrze tłumią dźwięki, są lekkie, łatwe w obróbce i trwałe. 
  • Co aktualnie jest bardzo istotne i stanowi atut OSB – płyty drewnopochodne są ekologiczne i nadają się do recyklingu.
  • Ich montaż jest całkowicie bezpieczny, nie wymaga specjalnego zabezpieczenia pracowników. 
  • Są odporne na zniekształcenia.
Płyty wiórowe zyskują zwolenników ze względu na niską cenę i szerokie zastosowanie. Można je stosować w systemach suchej zabudowy – konstrukcji ścian działowych, sufitów i podłóg, a nawet do budowy domów szkieletowych. Nadają się one również do budowy mebli i jako blaty robocze. Realizacja wielu projektów z użyciem płyt OSB nie wymaga zaangażowania profesjonalistów. 


Rodzaje OSB


 Oferujemy płyty wiórowe renomowanych producentów w hurcie i detalu. Niezależnie od tego, czy zamierzasz jedynie wyodrębnić przestrzeń na domową spiżarnię, czy zawodowo zajmujesz się branżą budowlaną i remontowo-wykończeniową, u nas dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
 
Nie wiesz, jaki rodzaj płyty OSB wybrać? Podstawowy podział grupuje płyty OSB w zależności od trwałości i wytrzymałości na wilgoć:
  • OSB klasa 1 to płyty do zastosowania ogólnego w suchych warunkach.
  • OSB klasa 2 to płyty nośne nieodporne na wilgoć.
  • OSB klasa 3 to płyty nośne nadające się do wilgotnych warunków.
  • OSB klasa 4 to płyty o podwyższonej zdolności przenoszenia obciążeń w wilgotnych warunkach.
Najczęściej wybierana jest płyta wiórowa OSB 3. Nadaje się ona do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. OSB 3 jako płyta wiórowa wodoszczelna jest wytrzymała i nadaje się do wykańczania łazienek i kuchni. OSB 4 wykorzystywana jest do budowy domów w lekkiej technologii szkieletowej.

 Płyty wiórowe OSB dzielimy jeszcze m.in. ze względu na wytrzymałość oraz gęstość. OSB wykazują niską odporność ogniową, co niwelowane jest przy użyciu specjalnej powłoki opóźniającej zapłon.

Zapoznaj się z oferowanymi przez nas akcesoriami budowlanymi, które mogą się przydać przy budowie konstrukcji z płyt OSB, np. mocowaniami do suchej zabudowy.


Płyta wiórowa – ceny


Cena płyt OSB zależy od ich parametrów technicznych i wymiarów. Wszystkie płyty wiórowe oferowane w naszym sklepie pochodzą od sprawdzonych producentów, którzy są gwarantem wysokiej jakości. Umożliwiamy zakup w hurcie i detalu. Polecamy zapoznanie się z innymi produktami z kategorii suchej zabudowy. W razie pytań nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.