Narożniki do suchej zabudowy elastyczne

Narożniki zabezpieczające krawędzie ścian są niezbędnym elementem suchej zabudowy. Dzięki zabezpieczeniu narożników ścian g-k przy pomocy specjalnych profili i kątowników wzmacnia się te części konstrukcji w celu ochrony przed ewentualnymi zniszczeniami. W miejscu łączenia ścian istnieje duże prawdopodobieństwo ocierania czy uderzania, co po pewnym czasie użytkowania może spowodować nieestetyczny wygląd ścian i prowadzić do konieczności wykonania poprawek. Dlatego tak ważne jest, aby za pomocą dobrej jakości narożników umiejętnie zabezpieczyć rogi ścian już na etapie przeprowadzania wykańczania czy remontu. I tu przychodzimy z pomocą – w naszej ofercie znajdują się narożniki do łuków, narożniki plastikowe, aluminiowe, kątowniki do płyt gipsowych i inne winkle, dzięki którym sprawnie i estetycznie wykończysz ściany i sufity.

Dlaczego potrzebujesz narożników do suchej zabudowy?


Sucha zabudowa jest rozwiązaniem budowlanym odnoszącym się do wykańczania wnętrz, które charakteryzuje się szybkością wykonania i lekkością. Wykorzystuje się tu lekkie płyty gipsowo-kartonowe, które nie wymagają stosowania wody zarobowej (stąd właśnie nazwa „sucha zabudowa”), a tym samym nie ma potrzeby czekania na związanie.

Narożników potrzebujesz za każdym razem, kiedy stosujesz płyty g-k do takich prac, jak np.:
  • sufity podwieszane;
  • ściany działowe;
  • obudowa pionów instalacyjnych;
  • obudowa kanałów kablowych;
  • podłogi;
  • poddasze;
  • elewacje.
Umiejętne wykończenie narożników ścian umożliwia uzyskanie estetycznego efektu prac. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narożników, kątowników czy taśm wzmacniających uzyskasz zadowalający efektu wizualny, a przede wszystkim zabezpieczysz krawędzie i same płyty g-k przed uszkodzeniami.

Narożniki plastikowe czy aluminiowe?


Narożniki (zwane też kątownikami lub branżowo: winklami) są przeznaczone do wykańczania miejsc obłożonych płytami gipsowo-kartonowymi. Są świetnym zabezpieczeniem dla newralgicznych miejsc w rogach ścian g-k, a dodatkowo pozwalają uzyskać idealną linię prostą. Można tutaj zastosować dwa rodzaje narożników: aluminiowe albo plastikowe.
Narożniki aluminiowe mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość. Materiał, z którego zostały wykonane profile aluminiowe do regipsów, jest odporny na uszkodzenia. Poza tym szybko się je montuje, zatem ich zastosowanie nie powinno nastręczać trudności.
Narożniki plastikowe (PVC) z kolei, choć wyglądem nie różnią się znacząco od tych aluminiowych, mają dodatkową zaletę – nie ulegają szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych, np. przy zmianie temperatur, dlatego lepiej sprawdzają się na zewnątrz budynków. Co ważne, narożniki PVC można swobodnie docinać pod dowolnym kątem. Warto dodać, że narożniki plastikowe da się również wyginać, co pozwala uzyskać narożniki półokrągłe do zabezpieczenia ścian o nietypowych załamaniach. Kątowniki PVC znajdziesz w sklepach również pod nazwą „kątownik elastyczny”, co wynika z właściwości tego materiału.
W naszej ofercie znajdziesz również narożniki do suchej zabudowy PVC, które są stosowane do obróbki łukowych elementów ścian tynkowych oraz ścian z płyt gipsowo-kartonowych.

Narożniki, kątowniki, winkle – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w SIG


W prawidłowo wykonanej suchej zabudowie ścian każdy narożnik gipsowy powinien zostać dodatkowo wzmocniony. Stosując odpowiednie produkty – narożniki do łuków czy inne elastyczne kątowniki – zmniejszysz ryzyko powstawania pęknięć i obtłuczeń, do których dochodzi podczas codziennej eksploatacji pomieszczeń.
Dostępne w naszej ofercie narożniki do suchej zabudowy zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi i umożliwiają dokładne wykończenie elementów ścian i sufitów, zarówno tych prostych, jak i zakrzywionych. W sklepie SIG znajdziesz szeroki wybór narożników elastycznych, w tym narożniki PVC z siatką, półnarożniki, narożniki łukowe, które sprawdzą się przy konstrukcjach z płyt gipsowych. W asortymencie mamy również narożniki aluminiowe do g-k.